Missing link discovery in wikipedia: A comparative study
Wikipedia'da eksik bağlantıları bulma: Karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 268814
- Danışmanlar: DR. AYŞENUR BİRTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Hızla gelişen çevrimiçi ansiklopedi kavramı, bilişim teknolojilerinden faydalanarak özgün ve yenilikçi özellikler sunmaktadır. Makaleleri birbine bağlayan bağlantılar bu özelliklerin en önemlilerinden birisidir. Bu tezde, Wikipedia makalelerinde eksik olan bağlantıların bulunmasına yönelik çalışmamızı sunuyoruz. Bu işlev, Wikipedia'yı hem okuyanlar hem de güncelleyenler için önemlidir. Okuyanlar, makaleler arasında daha iyi dolaşma imkanı sayesinde artan makale kalitesinden faydalanacaktır. Diğer taraftan, sistem yazarların güncellemelerini yapması esnasında onlara destek vermek üzere de kullanılabilir.Bu çalışma, bu alanda daha önceden uygulanmış farklı yaklaşımların güçlü yanlarını birleştirmekte ve bunun üzerine, tatmin edici sonuçlara ulaşmayı sağlayan kendine özgü teknikler önermektedir. Konunun doğası itibariyle sahip olduğu öznellik nedeniyle otomatik değerlendirilmesi zordur. Farklı yaklaşımları birbiriyle karşılaştırmak yeni teknikler için en uygun değerlendirme yöntemi olarak görünmektedir ve biz yarı otomatikleştirilmiş bir değerlendirme yöntemi öneriyoruz. Sonuçların kapsayıcılığı varolan bağlantıları kullanılarak otomatik olarak değerlendirilmektedir. Sonuçların doğruluğu ise değerlendiricilerin kişisel yargıları dikkate alınarak ölçülmektedir. Farklı yöntemler için değerlendirme sonuçları karşılaştırmalı olarak sunulmaktadır ve bu sonuçlar iyileştirmelerimizin başarısını yansıtmaktadır.Geliştirdiğimiz sistem Türkçe Wikipedia'yı (Vikipedia) kullanmaktadır ve bildiğimiz kadarıyla, bu onun üzerinde yapılan ilk çalışmadır. Türkçe Wikipedia'yı anlamsal bir kaynak olarak kullanarak bu tip amaçlar için ölçeklenebilirliğini incelemeyi hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
The fast growing online encyclopedia concept presents original and innovative features by taking advantage of information technologies. The links connecting the articles is one of the most important instances of these features. In this thesis, we present our work on discovering missing links in Wikipedia articles. This task is important for both readers and authors of Wikipedia. Readers will bene ? t from the increased article quality with better navigation support. On the other hand, the system can be employed to support authors during editing.This study combines the strengths of different approaches previously applied for the task, and proposes its own techniques to reach satisfactory results. Because of the subjectivity in the nature of the task; automatic evaluation is hard to apply. Comparing approaches seems to be the best method to evaluate new techniques, and we offer a semi-automatized method for evaluation of the results. The recall is calculated automatically using existing links in Wikipedia. The precision is calculated according to manual evaluations of human assessors. Comparative results for different techniques are presented, showing the success of our improvements.Our system employs Turkish Wikipedia (Vikipedi) and, according to our knowledge, it is the ? rst study on it. We aim to exploit the Turkish Wikipedia as a semantic resource to examine whether it is scalable enough for such purposes.