The missing link in the chain of oppression and resistance: Last era of kurdish banditry in modern Turkey, 1950-1980
Zulüm ve direniş zincirindeki eksik halka: Modern Türkiye'de kürt eşkıyalığının son çağı, 1950-1980
- Tez No: 378615
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP ÇAĞLAYAN GAMBETTİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Erken Cumhuriyet dönemi bastırılan kitlesel Kürt ayaklanmaları ile 1970'lerin sonunda başlatılan örgütlü silahlı mücadele arasındaki geçiş döneminin bir 'sessizlik dönemi' olarak adlandırılmasına atıf yaparak mevcut tez, 1950 ile 1980 arasındaki dönemin hem Devlet baskısı hem de buna karşı oluşan Kürt direnci anlamında etkin olduğunu, 1950'lerden itibaren Kürt bölgelerinde gerçekleşen suçluluğun analizi üzerinden göstermektedir. Kürt suçluluğu ile ülkenin 'Doğu sorunu' arasındaki bağ derhal kurulurken adi suçlardaki artış, ya 'bölgenin geri kalmışlığının' doğal sonuçlarından biri ya da gelişmekte olan bir Kürt isyanın açık göstergesi olarak yeniden inşa edilmiştir. Bu tür söylemsel farklılıklara rağmen, 1950 sonrası tüm Hükümetler, Kürt bölgelerinde algılanan suçluluğun bu yükselişine karşı aynı iktidar siyasa ve teknolojilerine başvurmuşlardır: Bunlar; (i) nüfusun silahsızlandırılması, (ii) büyük çaplı eşkıya avları ve (iii) komando baskınlarının düzenlenmesidir. Adi suçların arkasında 'bölücülüğü' tespit ederek Devlet, Kürt suçluluğunu, Kürt etno-siyasal kimliğini bastırmak amacıyla bölgeye nüfuzunu perdelemek için kullanmıştır. 1950'lerden itibaren Kürt bölgelerinde eşkıyalığın kitlesel düzeydeki ortaya çıkışı bölgenin sosyo-ekonomik dönüşümüne karşı geleneksel Kürt toplumunun kendiliğinden verdiği bir tepkiyken 'Batılı' siyasal ve ahlaksal değerlerin 'Doğulu' eşkıya miti üzerinden tersine çevrilmesi Türk ulus-devlet kurma sürecinin bölgeye nüfuz etmesine karşı gerçekleşen 'ilkel' bir isyan biçimini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Referring to the denomination of the transitory period between the massive Kurdish insurrections suppressed in the early Republic and the organized armed struggle initiated in the late 1970s as 'the period of silence', the present thesis demonstrates that the period between 1950 and 1980 had been active both in the sense of State oppression and Kurdish resistance against it through the analysis of criminality in the Kurdish regions from the 1950s onwards. While the linkage between Kurdish criminality and the 'Eastern' question had instantly been forged, the rise of ordinary crimes was reconstructed either as one of the natural results of the 'underdevelopment of the Eastern regions' or as the overt sign for an upcoming Kurdish rebellion. Despite such discursive variations, all the Governments from the 1950s onwards applied mainly the same policies and technologies of power (i.e. (i) disarmament of the population, organization of (ii) massive bandit hunts, and (iii) a series of commando raids) against a perceived rise of criminality in the Kurdish regions. Detecting 'separatism' behind the ordinary crimes, the State used the Kurdish criminality to veil its penetration into the region in pursuit of suppressing the Kurdish ethno-political identity. While the massive emergence of banditry in the Kurdish regions from the 1950s onwards had been a spontaneous reaction of the traditional Kurdish society against the socio-economic transformation of the region, the inversion of the 'Western' political and moral values through the 'Eastern' bandit myth constituted the 'primitive' form of resistance against the penetration of the Turkish nation-state building process into the region.