Reactions of diethylaluminum cyanide with acyl phosphonates
Dietilalüminyum siyanürün açil fosfonatlar ile reaksiyonları
  1. Tez No: 268815
  2. Yazar: İLHAN SEVİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SITKI DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez dietilalüminyum siyanür ile açil fosfonatların reaksiyonlarını içermektedir. Açil fosfonatler ile dietilalüminyum siyanürün reaksiyonları sonucu siyanohidrin O-fosfatlar sentezlenmiştir. Açil fosfonatların çapraz benzoin ürünü, ?-hidroksi fosfonat ve üçünü derece karbinol örnek sentezleri, açil fosfonatlar ve dietilalüminyum siyanür kullanılarak incelenmiştir. Siyanohidrin ve açil fosfonatın benzoin tipi örnek reaksiyonları asimetrik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis includes reaction of diethylaluminum cyanide with acyl phosphonates. Cyanohidrin O-phosphates are synthesized from easily available acyl phosphonates and diethylaluminum cyanide. Synthesis of cross-benzoin product of acyl phosphonate, ?-hydroxy phosphonate and tertiary carbinol are synthesized from the reaction of diethylaluminum cyanide with acyl phosphonates, representatively. Asymmetric syntheses of cyanohydrin and benzoin type reaction of acyl phoshonate are also investigated representatively.