Execution of distributed database queries on a HPC system
HPC sistemi üzerinde dağıtık veri tabanı sorgularının çalıştırılması
- Tez No: 268818
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bilgisayarların artan performansları ve bilgisayarları birbirine bağlayan yüksek hızlı ağlar, dağıtık veritabanları konusunda yapılan çalışmaları ilgi çekici kılmıştır. Bu tez çalışmasında, bir Yüksek Performanslı Hesaplama ortamının komünikasyon ve veri işleme yetenekleri ölçülmüştür. Program çalıştırılan düğümler arası yüksek hacimli veri iletimi için maliyet formülleri ile veri dizme süreleri deneysel olarak hesaplanmıştır. Paralel bir sistemin verilerin depolandığı ve işlendiği düğümlerdeki artışla beraber ölçeklenebilir bir performans artışı sağladığını teyit etmek amacıyla, bir tür sol derinlikli sorgu planı işleticisi geliştirilmiş ve geliştirilen bu sorgu işleticisi kullanılarak, iki farklı genetik algoritma tabanlı dağıtık veri tabanı sorgu eniyileyicisinin ürettiği planlar mesaj aktarma yöntemiyle çalıştırılmıştır. Genetik algoritma tabanlı eniyileyicilerin ürettiği planların performansı, tam kapsamlı arama algoritması ile çalışan eniyileyicinin ürettiği optimal planlarınki ile karşılaştırılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlar, beklendiği üzere, optimal planların genetik algoritmaların ürettiği planlardan daha iyi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing performance of computers and ability to connect computers with high speed communication networks make distributed databases systems an attractive research area. In this study, we evaluate communication and data processing capabilities of a HPC machine. We calculate accurate cost formulas for high volume data communication between processing nodes and experimentally measure sorting times. A left deep query plan executer has been implemented and experimentally used for executing plans generated by two different genetic algorithms for a distributed database environment using message passing paradigm to prove that a parallel system can provide scalable performance by increasing the number of nodes used for storing database relations and processing nodes. We compare the performance of plans generated by genetic algorithms with optimal plans generated by exhaustive search algorithm. Our results have verified that optimal plans are better than those of genetic algorithms, as expected.