Variable structure and dynamism extensions to a Devs based modeling and simulation framework
Devs tabanlı bir modelleme ve benzetim çerçevesinde değişken yapı ve dinamizm desteği
- Tez No: 268819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN, DR. MAHMUT NEDİM ALPDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde DEVS tabanlı modelleme ve benzetim altyapılarında dinamizm desteği ile ilgili formal bir yaklaşım sunulmakta olup, TUBITAK UEKAE tarafından geliştirilmiş olan ve DEVS yaklaşımını esas alan Simülasyon Modelleme Altyapısı (SiMA) üzerinde bahsedilen formal eklentiler gerçekleştirilmiştir. Karmaşık ve değişken sistemlerin benzetim modellerinin tanımlanması ve koşturulması çoğu zaman zorlu bir süreci içermektedir. Bu tür sistemlerin oluşturulmasında kullanılması planlanan benzetim yazılım altyapılarında aranan özelliklerden bir tanesi de değişken yapılı model tanımlanmasına destek sağlanmasıdır. DEVS ortamında dinamizm desteği ile ilgili daha önceden yapılmış çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmanın önceki çalışmalara önemli bir katkısı da yapısal bir değişiklik sonrasında sistematik ve otomatik bir şekilde yeni eklenen bağlantılara göre modellerin durum parametrelerinin güncellenmesidir. Bu çalışmada, değişken yapılı model kullanımı için gerekli olan formal dinamizm eklentilerinin ve gerçekleştirilme detaylarının açıklanmasının yanı sıra, örnek bir kablosuz algılayıcı ağları benzetimi oluşturulmuş ve bu benzetim üzerinde SiMA'nın dinamik versiyonu ile klasik versiyonunun performansları karşılaştırılmış ve dinamik model kavramının performansta yapabileceği etkiler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present our approach to add dynamism support to simulation environments, which adopts DEVS-based modeling and simulation approach and builds upon previous work on SiMA, a DEVS-based simulation framework developed at TUBITAK UEKAE. Defining and executing simulation models of complex and adaptive systems is often a non-trivial task. One of the requirements of simulation softwareframeworks for such complex and adaptive systems is that supporting variable structure models, which can change their behavior and structure according to the changing conditions. In the relevant literature there are already proposed solutions to the dynamism support problem. One particular contribution offered in this study over previous approaches is the systematic and automatic framework support for poststructural-change state synchronization among models with related couplings, in a way that benefits from the strongly-typed execution environment SiMA provides. In this study, in addition to introducing theoretical extensions to classic SiMA, performance comparisons of dynamic version with classic version over a sample Wireless Sensor Network simulation is provided and possible effects of dynamism extensions to the performance are discussed.