Ontology driven development for HLA federates
Yüksek seviye mimari federeleri için ontolojiye dayalı geliştirme
  1. Tez No: 268840
  2. Yazar: CEREN FATMA KÖKSAL ALGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN, DR. UMUT DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez, ontolojiye dayalı dağıtık benzetim geliştirmek için örnek bir olay incelemesi yoluyla bir süreç ortaya koymaktadır. Ontoloji, nesneler, nitelikler, yöntemler ve nesneler arası ilişkileri içeren bir ilgi alanı modelidir. Buradaki örnek olay incelemesi yörünge benzetimidir. Yörünge benzetimi, bir mühimmata ait uçuş rotasını, fırlatılmadan etki anına kadar, ilgili parametreleriyle hesaplayan bir yazılım parçasıdır. Kurallarla tanımlanmış yörünge benzetim ilgi alan modeli, bir ontoloji biçiminde Yörünge Benzetim Ontolojisi (TSONT) adıyla hazır bulunmaktadır. Ontolojiye dayalı federasyon geliştirme süreci, bu tezde üç adımda gerçekleştirilecektir. İlk adım TSONT'u analiz etmek ve ?Puma Yörünge Benzetimi? adındaki hedef benzetim uygulamasının gereksinimleriyle yönlendirerek, ontolojiye ait fertlerin benzetim örneklerini yaratmak olacaktır. Puma, kurgusal bir havadan yere güdümlü bombanın benzetimidir. İkinci adım Puma Benzetimi fertlerine ait Yüksek Seviye Mimari(HLA) standardında Federasyon Nesne Modeli(FOM) oluşturmaktır. FOM, nesne ve etkileşim tanımları gibi gerekli olan bilgileri içererek, Puma federe ve Exercise Manager federe gibi federasyon üyeleri arasında bilginin paylaşılabilmesini sağlar. Ontolojiden FOM'a geçiş iki yolla uygulanacaktır: elle ve OWL2OMT adında bir araç kullanılarak. Üçüncü adım ise Yörünge Benzetim Federasyonunu üretilmiş olan FOM'a dayalı olarak geliştirmek olacaktır. Böylece, HLA federeleri ve federasyonunun ontolojinin rehberliği ile geliştirilmesinin uygulanabilirliği gösterilmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis puts forth a process for ontology driven distributed simulation through a case study. Ontology is regarded as a domain model, including objects, attributes, methods and object relations. The case study involves trajectory simulation. A trajectory simulation is a piece of software that calculates the flight path and other parameters of a munition, such as its orientation and angular rates, from launch to impact. Formal specification of trajectory simulation domain is available as a domain model in the form of an ontology, called Trajectory Simulation ONTology (TSONT). Ontology driven federation development process proposed in this thesis is executed in three steps. The first step is to analyze the TSONT and to create instances of individuals guided by the requirements of the targeted simulation application, called Puma Trajectory Simulation. Puma is the simulation of a ficticious air-to-ground guided bomb. The second step is to create the High Level Architecture(HLA) Federation Object Model (FOM) using Puma Simulation individuals. FOM will include the required object and interaction definitions to enable information exchange among federation members, including the Puma federate and the Exercise Manager federate. Transformation from the ontology to FOM is realized in two ways: manually, and by using a tool called OWL2OMT. The third step is to implement the Trajectory Simulation federation based on the constructed FOM. Thus, the applicability of developing HLA federates and the federation under the guidance of ontology is demonstrated.