On the problem of lifting fibrations on algebraic surfaces
Cebirsel yüzeyler üzerindeki liflenmeleri kaldırma problemi hakkında
  1. Tez No: 268839
  2. Yazar: CELALETTİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HURŞİT ÖNSİPER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, önce karakteristiği sıfırdan farklı olan cisimler üzerindeki yüzeylerin karakteristik sıfıra kaldırma problemiyle ilgili bilinen sonuçlar özetlenmiş, sonra da bu tip yüzeyler üzerindeki liflenmelerin karakteristik sıfıra kaldırılması çalışılmıştır.Regle yüzeyler üzerindeki liflenmelerin, klasik tipteki Enriques yüzeyler üzerindeki doğal liflenmenin, bu tipteki Enriques yüzeylerini örten K3 yüzeyleri üzerinde elde edilen liflenmenin ve bazı hipereliptik ve kuasi-hipereliptik yüzeyler üzerindeki liflenmelerin kaldırıldığı ispat edilmiştir. Ayrıca, pürüzsüz izotrivial liflenmelerle ve Kodaira boyutu 1 olan yüzeyler üzerindeki liflenmelerle ilgili bazı kısmi sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we first summarize the known results about lifting algebraic surfaces in characteristic p > 0 to characteristic zero, and then we study lifting fibrations on these surfaces to characteristic zero.We prove that fibrations on ruled surfaces, the natural fibration on Enriques surfaces of classical type, the induced fibration on K3-surfaces covering these types of Enriques surfaces, and fibrations on certain hyperelliptic and quasi-hyperelliptic surfaces lift. We also obtain some fragmentary results concerning the smooth isotrivial fibrations and the fibrations on surfaces of Kodaira dimension 1.