Electrochromic and photovoltaic applications of benzotriazole bearing donor accpetor type conjugated polymers
Benzotriazol içeren donör akseptör tipi polimerlerin elektrokromik ve fotovoltaik uygulamaları
- Tez No: 268841
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Energy, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Organik yarı iletkenler; elektrokromik cihazlar, ışık yayan diyotlar ve güneş pillerinde aktif katman olarak kullanılabildikleri için ilgi çekmektedirler. Donör-Akseptör teoriye göre sentezlenmiş benzotriazol içeren polimerler organik elektronik cihazlar için uygun adaylar olmuşlardır. Polimer zincirine benzotriazol birimleri eklemek bu malzemelerin optik özelliklerini artırmıştır. Benzotriazol hekzil tiyofen ya da pirole katılarak polimerleştirilip donör-akseptör tipi polimerler olarak kullanılabilirler. Bu malzemeler hızlı dönüşümlü elektrokromik cihazlarda ve yüksek verimli güneş pillerinde kullanıılabilecek güçlü adaylardır.Tez çalışmaları boyunca,poli(2-dodesil-4,7-bis(4-hekzilthiyofen-2-il)-2H-benzo[d][1,2,3]triazol) (PHTBT) ve poli(2-dodesil-4,7-di(1H-pirol-2-il)- 2H- benzo [d] [1,2,3] triazol) (PPyBT) N-alkilasyon, bromlama, kalaylama ve Stil birleştirme reaksiyonlarıyla sentezlenip polimerleştirilecek ve bu polimerlerin elektrokromik ve fotovoltayik özellikleri detaylı olarak çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Organic semi-conductors are of great interest since these compounds can be utilized as active layers in many device applications such as ECDs, LEDs and solar cells. Incorporating the benzotriazole units into the polymer backbone enhances the optical properties of donor units. Hexyl thiophene and pyrrole are commonly used as electron donor materials. Benzotriazole can be coupled to hexyl thiophene or pyrrole to yield materials which can be polymerized to give donor acceptor type polymers. These materials are promising components in fast switching polymeric electrochromic devices and highly efficient photovoltaic devices. During thesis studies,poly(2-dodecyl-4,7-bis(4-hexylthiophen-2-yl)-2H-benzo[d][1,2,3]triazole) (PHTBT) and poly(2-dodecyl-4,7-di(1H-pyrrol-2-yl)- 2H- benzo [d] [1,2,3] triazole) (PPyBT) will be synthesized via N-alkylation, bromination, stannylation and Stille coupling reactions.Electrochromic and photovoltaic properties of the polymers will be investigated in detail.