A study on certain theoretical and practical problems in wireless networks
Kablosuz ağlarda belirli kuramsal ve pratik problemler üzerine bir çalışma
- Tez No: 268851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF UYSAL BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezin amacı verimli kablosuz ağ tarasımının kuramsal açıdan olduğu kadar pratik açıdan da incelenmesidir.Bir kablosuz algılayıcı ağı (KAA) test düzeneği, RF haberleşmesi yapabilen ve batarya ile çalışan düğümler kullanılarak hayata geçirilmiştir. Sistem, hedefin modellenmesindeki, tespit edilmesindeki, ve lokalize edilmesindeki zorlukları incelemek üzere merkezi ağaç yapılı bir KAA olarak kurulmuştur. Test düzeneği, üzerinde nisbeten az sonuçlar bulunan manyetik algılayıcıları kullanmıştır. Ferromanyetik bir test hedefi, deneysel olarak doğrulanarak manyetik dipol olarak modellenmiştir. Manyetik algılayıcının hassasiyet kestirimi, model doğrulama sürecine eklenerek, hassasiyetteki değişimlerin yarattığı problem işaret edilmiştir. Güvenilir hedef tespiti yapıldıktan sonra, hedefi lokalize etmek üzere enbüyük olabilirlik ve en küçük kareler kestirim yöntemleri uygulanmıştır. KAA larda manyetik algılayıcıların kullanılmasındaki pratik anlayışlar işaret edilmiştir.Bu ağların en uzun yaşam süresiyle çalışabilmesi, algılamanın ve haberleşmenin bir arada düşünülmesini gerektirmektedir. Enerji hasatı, enerji kısıtlı sistemlerde varolan bu temel zorluğu aşmak için umut vaadeden bir seçenektir. Tezin ikinci kısmında, enerji hasatı yapabilen ve enerji hasat zamanları önceden bilinen çokkullanıcılı bir haberleşme sisteminde, her bir kullanıcıya gönderilmesi gereken belirli sayıda bit varken, iletim tamamlanma süresinin enküçültülmesi incelenmiştir. Yapısal özellikleri AWGN çoğagönderim kanalı tarafından sağlanan ulaşılabilir bir hız bölgesine sahip iki kullanıcılı durum çalışılmıştır. En iyi çizelgeleyicinin, her bir enerji hasatından negatif olmayan bir miktar enerjiyi sonradan kullanılmak üzere erteleyerek, her iki kullanıcı için de iletimi aynı anda bitirdiği gösterilmiştir. Problem, bir eniyileme problemi olarak yazılmıştır ve içerisindeki özel yapı kullanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate the design of efficient wireless networks through practical as well as theoretical considerations.We constructed a wireless sensor network (WSN) testbed with battery operated nodes capable of RF communication. The system is a centralized tree-based WSN to study challenges of target modeling, detection, and localization. The testbed employed magnetic sensors, on which relatively few results have been reported in the literature. A ferrous test target is modeled as magnetic dipole by validating experimentally. The problem of sensor sensitivity variation is addressed by including sensitivity estimates in model validation. After reliably detecting the target, maximum-likelihood and least-squares techniques are applied for localization. Practical considerations of constructing a WSN utilizing magnetic sensors addressed.Maximum-lifetime operation of these networks requires joint consideration of sensing and communication. Energy harvesting is promising to overcome this major challenge for energy-constrained systems. In the second part of the thesis, we considered the minimization of transmission completion time for a given number of bits per user in an energy harvesting multiuser communication system, where the energy harvesting instants are known beforehand. The two-user case with achievable rate region having structural properties satisfied by the AWGN Broadcast Channel is studied. It is shown that the optimal scheduler ends transmission to both users at the same time while deferring a nonnegative amount of energy from each energy harvest for later use. The problem is formulated as an optimization problem and solved by exploiting its special structure.