Comparative evaluation of SAR image formation algorithms
SAR görüntü oluşturma algoritmalarının karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 268850
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİT SENCER KOÇ, PROF. DR. GÜLBİN DURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez kapsamında, Yapay Açıklıklı Radar (SAR) görüntü oluşturma tekniklerinden Zaman Etki Alanı İlintisi (Time Domain Correlation), Menzil Yığma (Range Stacking), Menzil Doppler ve Cıvıltı Ölçekleme (Chirp Scaling) algoritmalarının simülasyon tabanlı karşılaştırmalı analizleri ve değerlendirmeleri sunulmaktadır.Bu amaçla, ilk olarak SAR geometrisi, çözünürlük ve sinyal özellikleri gibi temel SAR konuları açıklanmıştır. Algoritmalara girdi olarak yapay ham veri sağlayan bir geniş yan SAR (broadside SAR) simulatörü tasarlanmış ve gerçeklenmiştir. Tezde tartışılan algoritmaların matematiksel teorileri resmedilmiştir. Bu algoritmaların gerçeklenmesi ve simulasyonlar MATLAB'da yapılmıştır. Son olarak simülasyon sonuçları incelenmiş ve algoritmalarının avantaj ve dezavantajların göstermek amacıyla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis, simulation-based analyses and comparative evaluation of Synthetic Aperture Radar (SAR) image formation techniques, namely Time Domain Correlation, Range Stacking, Range Doppler and Chirp Scaling algorithms, are presented.For this purpose, first, the fundamental concepts of SAR such as SAR geometry, resolution and signal properties are explained. A broadside SAR simulator that provides artificial raw data as an input to the algorithms is designed and implemented. Then, the mathematical background of the imaging algorithms discussed in the thesis is provided. Implementations of these algorithms and simulations are carried out using MATLAB. Finally, simulation results are presented and discussed to show the advantages and disadvantages of the algorithms.