Response of isolated structures under bi-directional excitations of near-field ground motions
Sismil izolasyon uygulanan yapıların yakın kaynaklı ve çift doğrultulu deprem hareketleri altındaki davranışı
  1. Tez No: 268921
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞURHAN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Sismik izolasyon uygulanan binalar için şartnamelerde tariflenen basit hesap yöntemleri genellikle ya sınırlı özel durumlarda ya da doğrusal olmayan dinamik analiz sonuçlarının doğrulanmasında kullanılmaktadır. Sismik izolasyon uygulanan binalarda basitleştirilmiş yöntemler ile hesaplanmaya çalışılan iki önemli unsur maksimum izolatör deplasmanı ve maksimum kesme kuvveti değerleridir. Sunulan bu çalışmada sözü edilen iki unsurun basitleştirilmiş yöntem ile hesaplanmasının yakın kaynaklı depremlerin her iki doğrultuda da etkisi dikkate alındığında ne derece başarılı olduğu incelenmektedir. Bunun için doğrusal olmayan dinamik analizlerden elde edilen sonuçlar basitleştirilmiş yöntem yardımıyla hesaplanan değerler ile karşılaştırılmıştır. Ancak kullanılacak depremlerin seçimi ve ölçeklendirilmesi üzerine bir çok metot olmasına rağmen hangi metodun hangi şartlar altında kullanılacağına yönelik yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmanın önemli katkılarından birtanesi de kullanılan depremlerin seçiminde ve ölçeklendirilmesinde güncel metotların uygulanması ve bunlar yapılırken de deprem kayıtlarının her iki yatay bileşeninin dikkate alınmasıdır. Bu çalışmada ayrıca geliştirilen deprem ölçeklendirme yöntemi kullanılarak sismik izolasyonlu yapıların tek ve çift doğrultulu deprem hareketleri altında davranışlarındaki değişimler de incelenmiştir. Analizler iki farklı simetrik betonarme bina ve iki farklı zemin sınıfı dikkate alınarak SAP2000 adlı yapısal analiz programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bunlara ek olarak, üst yapıdaki düzensizliğin izolatör deplasmanları üzerindeki etkisi her kat seviyesinde %5 kütle ekzantrikliği olduğu kabul edilerek incelenmiştir. Son olarak da çift doğrultulu deprem analizlerinin doğru bir şekilde analiz edilebilmesi amacıyla izolatörlerin her iki yatay doğrultudaki bağımlı hareketi OpenSees isimli programa modellenerek eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Simplified methods of analysis described in codes and specifications for seismically isolated structures are always used either directly in special cases or for checking the results of nonlinear response history analysis (RHA). Important predictions for seismically isolated structures by simplified methods are the maximum displacements and base shears of the isolation system. In this study, the maximum isolator displacements and base shears determined by nonlinear RHA are compared with those determined by the equivalent lateral force (ELF) procedure in order to assess the accuracy of the simplified method in the case of bi-directional excitations with near-field characteristics. However, although there are currently many methods for ground motion selection and scaling, little guidance is available to classify which method is more appropriate than the others in any applications. Features of this study are that the ground motions used in analysis are selected and scaled using contemporary concepts and that the ground excitation is considered bi-directional. The variations in response of isolated structures due to application of ground motions uni-directionally and bi-directionally are also studied by employing a scaling procedure that is appropriate for the bi-directional analysis. The proposed new scaling methodology is an amplitude scaling method that is capable of preserving the horizontal orthogonal components and it is developed especially for dynamic analysis of isolated structures. Analyses are conducted for two different symmetric reinforced concrete isolated structure for two different soil conditions in structural analysis program SAP2000. Effect of asymmetry in superstructure on isolator displacement is also investigated with further analyses considering 5% mass eccentricity at each floor level. Furthermore, once the significance of the orthogonal horizontal component on the response of isolation system is shown, the biaxial interaction of hysteretic behavior of lead rubber bearings is implemented in OpenSees by developing a subroutine which was not readily available.