Deprem yalıtımlı sistemlerde taşıyıcı sistem konfigürasyonunun yapı davranışına etkisi
The effect of structural system configuration on the isolated system response
  1. Tez No: 530500
  2. Yazar: MOHAMMAD AMMOURI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN MURAT TANARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, taşıyıcı sistemi çerçeveli, kısa ve uzun yönde kesme perdeli olmak üzere üç farklı tipte bina yalıtımlı yapı sistemi incelenip analiz edilmiştir. Depremlerin, farklı yapı türlerine olumlu ve olumsuz olarak etkileri gözleyebilmek için üç farklı taşıyıcı sistem kullanılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'de izolatör olarak sıklıkla kullanılmakta olan sürtünmeli sarkaç izolatörlerinin özelliklerini baz alınarak 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmenliği'a göre taşıyıcı sistemi üç farklı bina değerlendirilmiştir. İzolatörler bileşim- komposite-özeliklere sahip olduğundan dolayı, analizlerde doğrusal olmayan zaman alanı çözümlemesi uygulanmıştır. Binalar yedi farklı yer hareketlere ait olan kayıtlar kullanılarak çift yönlü olarak Etabs-16.0.3 programı ile modellenmiş ve analiz edilmiştir. İzolatörlerde oluşan düşey yönde maksimum çekme kuvvetleri, binalarda oluşan bileşik yatay yerdeğiştirmeler, maksimum kesme kuvvetleri, kat ivmeleri ve göreli kat ötelemeleri gibi kriterler göz önüne alınarak üç farklı sistem arasındaki farklılıklar tez kapsamında sunulmuştur. Çalışmalar sonucunda, üç farklı sistem arasından yapısal açından en uygun olanının seçilmesi konusunda bilgiler verilmiştir. Taban yalıtımlı sistemlerde, yapısal taşıyıcı sistemin konfigürasyonunda, yapıların tasarım açışından elde edilmesi gereken sonuçlar ile tasarımları hangi yönde etkilediği gösterilmiştir. Betonarme sistemi seçilmesi konusunda Mühendislere yardımcı olabilecek bilgiler sunulup yalıtımlı binalarda kesme perdelerin kullanılması zorunlu olmadığı gösterilmiştir. Tezin konusu ve dikkate alınan problemin temel hatları birinci bölümde yer almaktadır. Yalıtımlı sistemlere giriş ve yalıtımlı sistemlerinin türleri ikinci bölümde yer almaktadır. 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmenliği'e göre çalışmalarda kullanılmış olan parametreler bölüm üç'te sunulmuştur. Deprem yalıtım birimlerinin mekanik özelliklerine giriş, ayrıca, deprem etkisi altında yalıtımlı bina taşıyıcı sistemlerin tasarımı dördüncü bölümde yer almaktadır. Sürtünme sarkaç sistemine ait izolatörlerin modellenmesi ve tasarımın önemli kriterlerinin elde edilmesi beşinci bölümde yer almaktadır. Her sisteme ait farklı sonuçlar, sonuçların incelemesi, sonuçların tartışılması altıncı bölümde açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, three different types of isolated structural system, with framed bearing structural system and short and long geometric shear walls systems were studied and analyzed. These three different systems were used to observe the both positive and negative effects of the earthquake on different type of structures. Working under the basis of the characteristics of the friction pendulum isolators which are frequently used as isolators in Turkey, and according to the 2018 Turkish Building Earthquake Directorate; three different type of structural buildings has been evaluated. Since isolators have a composite property, a non-linear time history analysis has been applied in the analyzes by using the records belonging to seven different ground motion; the buildings were modeled and analyzed bidirectional by Etabs16.0.3 program. So in the scope of the thesis, considering important criteria such as maximum up lifting forces in vertical direction, compound horizontal displacements in the building, maximum shear forces, floor accelerations and story drift; differences between the three systems has been presented. As a result of the study, in aim of choosing the most suitable structural system, helpful information has been presented to the reader. In the isolated systems, during the configuration of the structural bearing system, by taking into consider design results and comparing how structural system affects the design; it has been shown how structural system configuration affect the design results. Thesis's main ideas and considered problem are presented in the first chapter. Types of isolated systems and isolation principles are presented in the second chapter. Introduction to the mechanical properties of earthquake isolation units are in the third chapter. According to the 2018 Turkish Building Earthquake Directorate, the used parameters in the study are presented in third chapter either. Introduction to mechanical properties of seismic isolation units; also the design of structural isolated building systems under earthquake effects have been presented in the fourth chapter. Isolators properties which belong to friction pendulum isolation and obtained design criteria are presented in the fifth chapter. Each system different results are introduced and explained in the sixth chapter.