Use of traditional elements in contemporary mosque architecture in Turkey
Türkiye'de geleneksel elemanların günümüz cami mimarisinde kullanımı
  1. Tez No: 268923
  2. Yazar: ÖZGÜR ÜREY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ UZAY PEKER, DOÇ. DR. AYDAN BALAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bu tez, seçilmiş örnekler üzerinden Türkiye'de çağdaş cami tasarımını geliştirme ve yorumlama çabalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede, camilerde bulunan geleneksel elemanların kullanımı üzerine yoğunlaşılmıştır.Seçilmiş örnekler, çağdaş cami tasarımını geliştirmeyi ve yorumlamayı amaçlayan, Türkiye'deki günümüz cami mimarisinin önemli örnekleridir. Bu örnekler, Türkiye'de camilerin mimari oluşumunu biçimlendiren faktörlerin bilincinde olarak, mimarlarının tasarım kararlarında özgür olduğu ve kendi tasarım anlayışlarını özgürce ifade ettikleri yeni bir tasarım anlayışında buluşmaktadır.Bu çerçevede, 1960'lar sonrası dönemden seçilen altı örnek genel mimari özellikleri ve cami mimarisindeki geleneksel elemanların kullanımı yönünden analiz edilip çalışılmıştır. Tüm seçilmiş örneklerde, formlar ve fonksiyonların dönüşümü incelenmiş ve bunların geleneksel form ve fonksiyonlarla ve birbirleri ile ilişkisi karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu anlamda, eski öğelerin formal değişimleri ve yeni eklenen öğelerin tasarımsal özellikleri de bu çalışma kapsamında incelenmiştir. Bu karşılaştırmalı sonuçlar doğrultusunda, Türkiye deki çağdaş cami mimarisinin gelişimi ve durumu konusunda genel bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.Bu çalışma, Klasik Osmanlı Camisinin ana unsurlarının, organizasyon şemalarının ve planlama düzeneklerinin seçilmiş cami örneklerinde hala korunduğunu göstermektedir. Bu örneklerin tasarımlarına getirilen yenilik, temelde modern malzeme ve tekniklerin kullanılmasından kaynaklanan yeni bir dil ve cami mimarisinde bu dilin yardımıyla sürdürülen bir form arayışı olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the contemporary mosque architecture in Turkey, through a survey of the selected cases, focusing mainly on the use of traditional elements of mosque architecture.The selected cases are outstanding examples of contemporary mosque architecture in Turkey. Their architects are innovative in their design decisions and displayed their own design approach and interpretation outside the main stream of contemporary mosque design Turkey.In this framework, six mosques for every decade beginning from 1960?s are analyzed in terms of their general architectural features and the use of traditional elements of mosque architecture in their design. Throughout the selected cases, the modification of forms and functions are studied and compared with the pre- Modern ones as well as with each other. The changed forms of obsolete elements and the introduction of new elements to their design are also discussed. By this way, a general evaluation regarding the developments and progress in contemporary mosque architecture in Turkey is proposed with reference to comparative results.On this basis, this study demonstrates that the main elements, organization schemes and planning setups of Classical Ottoman Mosque are still preserved in the selected mosque examples. The novelty brought to their design is basically the usage of modern materials and techniques and a formal exploration of mosque architecture.