Effect of trass, granulated blast furnace slag and fly ash on delayed ettringite formation
Tras, granüle yüksek fırın cürufu ve uçucu külün gecikmiş etrenjit oluşumuna etkisi
- Tez No: 268924
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKYAY, PROF. DR. ÇETİN HOŞTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çimento Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Uygun bir şekilde tasarlanan, yerleştirilen ve kürlenen beton çoğu koşulda sürdürülebilir bir dayanıklılık gösterebilir. Fakat, belirli koşullar altında beton bozulmaları gerçekleşebilir. Sertleşmiş beton durabilitesini etkileyen problemlerden birisi de gecikmiş etrenjit oluşumudur (GEO) ve betonu yüksek sıcaklıkta kürleyen prekast sektörünün en önemli problemi budur. GEO ile ilgili bir çok araştırma yapılmasına rağmen GEO kimyası ve mekanizması ile ilgili belirsizlikler halen sürmektedir.Bu çalışmada, farklı mineral katkıların (tras, yüksek fırın curufu, ve uçucu kül) belirli oranlarda çimento ile ikamesinin, SO3/Al2O3 molar oranının ve özgül yüzey alanının gecikmiş etrenjit oluşumuna etkisi araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 3 farklı özgül yüzey alanına ve 3 farklı SO3/Al2O3 oranına sahip toplam 9 adet kontrol çimento grubu hazırlanmıştır. Kontrol çimentolarına farklı oranlarda mineral katkılar eklenerek numuneler hazırlanmıştır. Çimento pastaları yüksek sıcaklıkta kürlenmiş ve daha sonra 240 gün boyunca belirli periyotlarda genleşme ölçümleri alınmıştır.Elde edilen deneysel sonuçlar daha önce belirtilen parametrelerin etkilerinin karşılaştırmalı analizi için yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Properly proportioned, placed and cured concrete can be durable under most conditions. However, deterioration of concrete does occur under certain environments. One of the problems that affect the durability of hardened concrete is delayed ettringite formation (DEF) which is an important problem encountered in precast concrete industry where high temperature curing is applied. Although there had been many researches on DEF, there are still many uncertainties about its chemistry and mechanism.In this study, the effects of partial cement replacement by different mineral admixtures (trass, blast furnace slag and fly ash), SO3/Al2O3 molar ratio and specific surface area of cement on DEF were investigated. For this purpose, 9 groups of control cements were prepared with 3 different specific surface areas and 3 different SO3/Al2O3 molar ratios. Different amounts of mineral admixtures were blended with the control cements. High temperature curing was applied to the cement pastes and the expansions of these pastes were measured periodically for 240 days.The experimental results obtained were interpreted for a comparative analysis of the effects of the afore-mentioned parameters.