A finite element study on the efective width of flanged sections
Tablalı kesitlerin etkili tabla genişliğinin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
- Tez No: 268935
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çoğu betonarme sistemler monolitikdir. İnşa sırasında beton en derindeki kirişin altından, döşemenin üstüne kadar bir kerede dökülür. Bu yüzden döşeme, kirişlerin üst tablası gibi çalışır. Böyle kirişlere T-kiriş denir. T-kirişlerden oluşmuş döşeme sistemlerinde basınç gerilimi kiriş gövdesi üzerinde maksimum olup, gövde aralarında düşer. Tabla üzerindeki basınç gerilimi dağılımı kesit boyutlarına, kiriş açıklığına, mesnet ve yükleme koşullarına bağlıdır. Basitleştirmek için değişen basınç gerilimi dağılımı eşdeğer düzgün dağılımla yer değiştirilebilir. Bu bize gerçek tabla genişliğinden daha küçük olan etkili tabla genişliğini verir. Çeşitli yönetmeliklerde etkili tabla genişliği formülleri için öneriler mevcuttur. Ancak bu formüller diğer önemli değişkenler ihmal edilerek, sadece kiriş açıklığı veya gövde ve tabla kalınlıkları cinsinden ifade edilmişlerdir.Bu çalışmada, deplasmana dayalı etkili tabla genişliğinin belirlenmesi için sürekli T-kirişlerin üç boyutlu sonlu elemanlar analizi gerçekleştirilmiştir. Formulasyon, basit eğilme teorisi ile sonlu elemanlar methodunun kısmi etkileşimine dayanmaktadır. Kirişler arasındaki uzaklık, kiriş açıklığı, kiriş derinliği, tabla ve gövde kalınlığı bağımsız değişkenler olarak alınmıştır. Sonlu elemanlar analizinden elde edilen desplasman değerleri kullanılarak, belirtilen değişkenlerin çeşitli değerleri için etkili tabla genişlikleri hesaplanmıştır. Yükleme durumuna bağlı olarak, dönüştürülmüş kiriş kesitinin atalet momenti ve dolayısıyla etkili tabla genişliği hesaplanmıştır. Veriler ve sonlu eleman deplasman sonuçları kullanılarak, doğrusal olmayan regresyon analizi yapılmış ve etkili tabla genişliği için açık tasarım formülleri türetilmiştir. Bu formüller ile ACI, Eurocode, TS-500 ve BS-8110 yönetmeliklerinin önerileri karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Most of the reinforced concrete systems are monolithic. During construction, concrete from the bottom of the deepest beam to the top of slab, is placed at once. Therefore the slab serves as the top flange of the beams. Such a beam is referred to as T-beam. In a floor system made of T-beams, the compressive stress is a maximum over the web, dropping between the webs. The distribution of compressive stress on the flange depends on the relative dimensions of the cross section, span length, support and loading conditions. For simplification, the varying distribution of compressive stress can be replaced by an equivalent uniform distribution. This gives us an effective flange width, which is smaller than the real flange width. In various codes there are recommendations for effective flange width formulas. But these formulas are expressed only in terms of span length or flange and web thicknesses and ignore the other important variables.In this thesis, three-dimensional finite element analysis has been carried out on continuous T-beams under different loading conditions to assess the effective flange width based on displacement criterion. The formulation is based on a combination of the elementary bending theory and the finite element method, accommodating partial interaction in between. The beam spacing, beam span length, total depth of the beam, the web and the flange thicknesses are considered as independent variables. Depending on the type of loading, the numerical value of the moment of inertia of the transformed beam cross-section and hence the effective flange width are calculated. The input data and the finite element displacement results are then used in a nonlinear regression analysis and two explicit design formulas for effective flange width have been derived. Comparisons are made between the proposed formulas and the ACI, Eurocode, TS-500 and BS-8110 code recommendations.