Modeling of particle filled resin impregnation in compression resin transfer molding
Preslemeli reçine transfer kalıplama yönteminde parçacık dolgulu reçine emiliminin modellenmesi
  1. Tez No: 268934
  2. Yazar: HATİCE SİNEM ŞAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MERVE ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Preslemeli Reçine Transfer Kalıplama Yöntemi, büyük ebatlarda ve yoğun elyaf oranına sahip kompozitlerin üretimine yönelik geliştirilmiş bir ileri kompozit kalıplama tekniğidir. Bu yüksek lisans tez çalışması, bu yöntemi parçacık dolgulu sürekli elyaflarla takviyeli kompozit parça üretimi için incelemektedir. Birçok kompozit malzemede parçacık dolgu malzemeleri maliyet düşürmek veya malzemenin çeşitli özelliklerini geliştirmek gibi çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Ancak, reçinenin emdirilmesi sırasında parçacık dolgu malzemelerinin kompozit içinde düzgün dağılmaması, üretilen kompozitin homojen olmayan bir mikro yapıya ve istenilen özelliklere sahip olmamasına sebep olabilir. Bu çalışma, üretimin enjeksiyon ve baskı aşamalarında, reçinenin elyaf içindeki akışını ve parçacık dolgu malzemelerinin filtrasyonunu modellemeyi hedeflemektedir. Bu amaçla daha önceden geliştirilmiş bir parçacık filtrasyon modeli baskılı reçine transfer kalıplama yöntemine uyarlanmıştır. Mevcut ticari yazılım paketlerinin incelenmesinin ardından uygun bir paket yazılım seçilmiş ve sayısal analiz için kullanılmıştır. Geliştirilen modelle çeşitli üretim senaryoları için proses analiz edilmiştir. Bu araştırma sonucunda preslemeli reçine transfer kalıplama üretiminde parçacık dolgulu reçine emdiriliminin ve parçacık filtrasyonunun anlaşılması amaçlanmıştır. Buçalışmanın sonuçlarının, ileride istenilen malzeme özellikleri için gerekli optimum üretim konfigürasyonlarının tasarımına yönelik kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Compression Resin Transfer Molding (CRTM) is an advanced liquid molding process for producing continuous fiber-reinforced composite parts in relatively large dimensions and with high fiber volume fractions. This thesis investigates this process for the purpose of producing continuous fiber reinforced composites with particle fillers. In many composites, fillers are used within the resin for various reasons such as cost reduction and improvement of properties. However, the presence of fillers in a process involving resin impregnation through a fibrous medium can result in a composite with non-homogeneous microstructure and properties. This work aims to model the resin impregnation and particle filtration during injection and compression stages of the process. For this purpose, a previously developed particle filtration model is adapted to CRTM. An appropriate commercial software tool is used for numerical solution after a survey of available packages. The process is analyzed based on the developed model for various process scenarios. The results of this study aim to enhance the understanding of particle-filled resin impregnation and particle filtration phenomena in the CRTM process and are likely to be used towards designing optimum process configurations for a desired outcome in the future.