Taxonomy of design control tools
Tasarım kontrol araçları taksonomisi
- Tez No: 268936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYKAN GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Tasarım kontrolü, kentsel mekân ve yerlerin tasarımını kontrol etmek amacıyla; katı kurallar koyan araçlardan esnek rehberlere kadar çeşitlenen araçları kullanan, kentsel gelişmenin her aşamasında ve bağlamında geçerli olan bir kavramdır. Bu araçlara kesin tanımlar getirmek ve tiplerini belirlemek, kentsel tasarımın yönlendirilmesinde ve kodlamasında araçların etkin kullanımı için kritiktir. Bu tanımlama ve tipler için belirleyici olan parametreler; müdahale ölçeği, kuralların tasarıma yaptığı müdahalenin tanımlılık seviyesi ve araçların içerik ve bileşenleridir. Bu çalışmada, kentsel tasarım araçları ile içerik ve bileşenlerinin taksonomilerinin, günümüz tasarım araçlarının analizi yoluyla üretilmesi amaçlanmış; bu amaçla; tasarım rehberleri, özetleri, çerçeveleri ve kodlarını içeren tasarım kontrol araçları, yukarıdaki parametreler bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Design control is a relevant concept for any age and any context of urban development by use of many varying tools from highly prescriptive ones to flexible guidance in order to control design of urban space and places. Production of clear definitions and types for the tools is critical for effective use of the design tools to guide and code the urban design. Distinctive parameters for the definitions and types of the design control tools are scale of intervention, level of prescription and contents and component of the tool. In this thesis, design control tools including design guides, briefs, frameworks and design codes are analysed in terms of this parameters, in order to reach the aim of the thesis which is building taxonomy of design control tools and taxonomy of their contents and components by analysing contemporary design control tools.