A sampling methodology for usability testing of consumer products considering individual differences
Ürün kullanılabilirliği testlerinde bireysel farklılıklara dayalı bir örneklemleme yöntemi
- Tez No: 268940
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 407
Özet
Çalışma kullanılabilirlik testinde kullanıcı performansını etkileyerek yapılandırılmış araştırmaların gerçekleştirilmesini önleyen faktörlerin tanımlanmasını amaçlamaktadır. Temel amaç, bireysel farklılıklara dayalı örneklem oluşturmak için deneyim düzeyini bir hata kaynağı olmaktan çıkararak bir değişken olarak ele alınmasını sağlayacak bir araç geliştirmektir. Çalışma sonucunda genel etkileşim ekspertizi ve genel etkileşim öz yeterliği kavramları tanımlanmış, performans gözlemine ve tutum ölçümüne dayalı bir çoklu ölçüm yöntemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntem kullanılabilirlik testleriyle beraber uygulanarak tahmin geçerliğine ilişkin kanıtlara ulaşılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, ölçme perspektifinin ötesinde, tasarım ve niteliksel araştırma alanları bakımından da ele alınarak uygulama fırsatları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of the study was to discuss and identify individual differences that influence the user performance during usability tests of consumer products that are known to prevent researchers to conduct systematic studies. The rationale behind the study was developing a tool for sampling in order to handle experiential factors as a variable rather than a source of error. The study made it possible to define and elaborate on constructs general interaction expertise (GIE) and general interaction self efficacy (GISE), and to devise a measurement scheme based on performance observation and attitude measurement. Both perspectives were evaluated with preliminary validity studies and it was possible to provide evidence on predictive validity of the tool developed. Furthermore, opportunities of utilizing the results in design and qualitative research settings were also explored.