Quantum mechanical treatment of fullerene-based systems doped with various metal and non-metal elements as prospective spin-qubits
Çeşitli metal ve metal olmayan elementlerle katkılandırılmış fulleren-esaslı yapıların spin kübit özelliklerinin kuantum mekaniğe göre incelenmesi
- Tez No: 268939
 - Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK ÖNAL, PROF. DR. ŞAKİR ERKOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilim ve Teknoloji, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Science and Technology, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2010
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
 - Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tezde, Li, Na, N ve P metal ve metal olmayan elementlerle katkılandırılmış ikili ve üçlü C60 fullerenlerin en uygun şekle getirilmiş geometrilerini, elektronik yapılarını ve spin dağılımlarını farklı spin değerleri için yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) metodu B3LYP/6-31G temel seviyesinde hesapladık. Doğal popülasyon ve Mulliken popülasyon analizleri gösterdi ki C60 kafes yapıları içerisindeki Li ve Na metal elementleri ve C60 kafes yapılar arasında yük transferi olurken, C60 kafes yapıları içerisindeki metal olmayan elementler N ve P iyi isole edildiler ve elektronik yapılarını korudular. Enerji hesaplamarı gösterdi ki; katkılandırılmış ve katkılandırılmamış lineer C60 yapılar enerji olarak üçgensel C60 yapılardan daha düşüktür. Spin dağılımlar gösterdi ki; metal olmayan elementlerle katkılandırılmış C60 yapılar spin kübit özellikleri bakımından metal elementlerle katkılandırılmış yapılara göre daha avantajlı durumdadırlar.
Özet (Çeviri)
In this thesis, We have calculated the optimized geometries, electronic structures and spin distributions of metal and non-metal elements Li, Na, N and P doped C60 fullerene dimers and trimers with different spin multiplicities using hybrid density functional theory (DFT) at the B3LYP/6-31G level of theory. Natural population analysis and Mulliken population analysis show that non-metal elements (N, P) inside the C60 fullerene dimers and trimers are well isolated and preserve their electronic structures while charge transfer processes occur between metal elements(Li, Na) and C60 structures. Energy calculations showed that both doped and undoped linear C60 structures are energetically lower than triangular C60 structures. Calculated spin density distributions make non-metal doped C60 structures advantageous over metal doped C60 cages as spin cluster qubits.