Innovative approaches in artificial ground freezing application
Yapay zemin dondurma uygulamasında yenilikçi yaklaşımlar
  1. Tez No: 806591
  2. Yazar: MOSTEFA HANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK EVİRGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Talaş ve buz karışımından yapılmış“pykrete”adı verilen yenilikçi bir kompozit malzemenin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Yanal toprak basıncına karşı özgün ve geçici bir istinat yapısı üretmek için, talaşın ince, orta ve kaba dane boyutuna göre sıkıdan gevşeğe doğru farklı yoğunluklarda ve -10.00 °C ve -20.00 °C civarında iki farklı donma sıcaklığında pykrete malzemesinin mekanik özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, 4.83 MPa serbest basınç dayanımına sahip olmasından dolayı ağırlıkça %18 oranında ince dane boyutunda talaş içeren pykrete malzemesinin mukavemetli bir kompozit olarak kullanılmaya uygun özellikler sergilediğini göstermektedir. Doğal şartlarını koruyan granüler zeminlerden örselenmemiş numune alınmasını sağlamak amacıyla, sıcaklığı 48 saat boyunca –15.00 °C'de tutan ikili bağımsız kapalı sirkülasyon mekanizması yardımıyla yapay zemin dondurma (YZD) yaklaşımının kullanılabilirliği değerlendirilmiştir. Plaxis 2D kullanılarak termal modelleme gerçekleştirilmiştir. Termal modellemenin sonuçları, laboratuvar tabanlı deneylerden elde edilen sonuçlarla yüksek derecede benzerlik göstermektedir. Önerilen numune alma metodolojisinin ampirik doğrulaması, saha içi davranışı doğru bir şekilde yakalama yeteneğini göstermiştir. Ayrıca, bu yöntem geleneksel numune alma yöntemlerine kıyasla üstün mukavemet sonuçları sergilemiştir. Cezayir'in başkentinde El Harrach Merkez Metro İstasyonu projesinde yer alan gerçek bir diyafram duvar projesinin termal etki içeren ve içermeyen karşılaştırmalı modeli pykrete istinat yapısı ile birlikte çözdürülmüştür. 216 farklı durumun modellenmesinin ardından, en efektif durum tanımlanmıştır. Pykrete duvar, diğer iki diyafram duvar tipine göre ciddi ölçüde üstün olan iç kuvvetlere karşı önemli bir direnç göstermiştir. Bahsi geçen faktörler, derin kazı projelerine ilişkin İnşaat Mühendisliği alanında termal modellemenin gelecek vadeden potansiyelini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The applicability of an innovative composite material called 'pykrete' made from a mixture of ice and sawdust, was investigated. The mechanical characteristics of pykrete material were determined according to the gradation of sawdust, density, and freezing temperature to produce a novel temporary retaining structure. The findings indicate that the novel pykrete substance, including the weight of 18% fine-grained pinewood sawdust, exhibited the properties suitable for a strong composite material since it has a compressive strength of 4.83 MPa. The usability of an artificial ground freezing (AGF) approach was evaluated via a dual independent closed-circulation mechanism that maintains a temperature of –15.00 °C for a duration of 48 hours within the scope of providing undisturbed sampling of granular soils that maintain their natural conditions. Thermal modeling was conducted using Plaxis 2D software. The empirical validation of the proposed sampling methodology has demonstrated its ability to capture on-site behavior accurately. A comparative model of an actual diaphragm wall, which is located in the El Harrach Center metro station project in the Algerian capital, with and without thermal impact, as well as a pykrete retaining structure, was simulated. After conducting modeling on 216 different cases via the Plaxis program, an effective scenario was identified. The pykrete wall presented remarkable resistance against internal forces, which is significantly superior to that of the other two diaphragm wall types. The aforementioned factors illustrate the promising potential of thermal modeling in the field of civil engineering relating to deep excavation projects.