Analysis of Koch fractal antennas
Koch fraktal antenlerin analizi
  1. Tez No: 268960
  2. Yazar: ÜMİT İRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TUNCAY BİRAND
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Fraktal kendini yineleyen bir obje olup kendi geometrisinde öz benzerliğe sahip bütün complex şekil ailelerini tanımlar. Fraktallar, anten mühendisliğinde kullanıldığında, çoklu bantlı karakter ve uzay kaplayıcılığı arttırarak resonans frekanslarını daha aşağılara çekebilme özellikleri sağlar. Ayrıca, fraktal dizileri kullanılarak, yan lopların seviyesinin ve ışıma örüntüsünün kontrolü gerçekleştirilebilir.Bu tezde, Koch Eğrisi geometrisinin anten olarak kullanım performansı incelenmektedir. Fraktallar, kompleks yapılar olduklarından, Koch Eğrisi antenlerinin ışıma özellikleri ve frekans tepkilerini direkt olarak veren köklü bir matematiksel bir formül bulınmamaktadır. Koch Eğrisi antenleri Öklid geometrisinden türemiş muadillerine göre daha iyi freakans tepkisi gösterdikleri için ün kazanmışalrdır. Koch geometrisinin parametrelerinin anten performansına olan etki incelenmektedir bu tezde. Ayrıca, fraktal özellikleri ile anten ışıma ve frekans tepkilerinin arasındaki ilişkiyi detaylı incelemek için tadil edilmiş Koch geometrili antenler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Fractal is a recursively-generated object describing a family of complex shapes that possess an inherent self-similarity in their geometrical structure. When used in antenna engineering, fractal geometries provide multi-band characteristics and lowering resonance frequencies by enhancing the space filling property. Moreover, utilizing fractal arrays, controlling side lobe-levels and radiation patterns can be realized.In this thesis, the performance of Koch curve as antenna is investigated. Since fractals are complex shapes, there is no well?established for mathematical formulation to obtain the radiation properties and frequency response of Koch Curve antennas directly. The Koch curve antennas became famous since they exhibit better frequency response than their Euclidean counterparts. The effect of the parameters of Koch geometry to antenna performance is studied in this thesis. Moreover, modified Koch geometries are generated to obtain the relation between fractal properties and antenna radiation and frequency characteristics.