The order-picking problem in parallel-aisle warehouses
Koridorları birbirine paralel dizilmiş depolarda sipariş toplama problemi
  1. Tez No: 268959
  2. Yazar: MELİH ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALDUN SÜRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Sipariş toplama işlemi, bir depodaki en yüksek maliyetli faaliyettir. Sipariş Toplama Problemi'nin (STP) amacı toplayıcıların rotasını toplam sipariş toplama zamanını, dolayısıyla da sipariş toplama maliyetini minimize edecek şekilde belirlemektir. Bu çalışmada birbirine paralel sipariş toplama koridorlarının bulunduğu bir depo düşünülerek STP'nin değişik versiyonları ele alınmıştır. Literatürde bu problemin tek toplayıcılı versiyonu yaygın bir şekilde çalışılmış olmasına rağmen, çok toplayıcılı versiyonu üzerinde algoritmik yaklaşımlar bakımından yeterince durulmamıştır. Literatürde ayrıca, toplayıcının toplam dönüş sayısının sipariş toplama zamanına etkisi de ihmal edilmektedir.Bu tezde, tek toplayıcının bulunduğu STP'nin hesaplama karmaşıklığıı üzerine detaylı bir çalışma ortaya konmuştur. STP'nin ara koridor içermeyen durumları için ¨one sürülen algoritmayı kullanarak tek toplayıcılı ve ara koridorlu STP'yi çözmek içiin bir sezgisel prosedür öne sürülmüş ve bu prosedür rasgele üretilmiş problemler üzerinde denenerek sonuçları verilmiştir. Buna ek olarak, rotalama problemi için kullanılan önce kümele, sonra rotala? ve önce rotala, sonra kümele? sezgisellerinden faydalanan bir evrimsel algoritma geliştirilmiştir. Algoritma "önce kümele, sonra rotala? ve ?önce rotala, sonra kümele? yaklaşımlarına farklı ağırlıkların verilmesiyle rasgele üretilmiş problem setleri üzerinde test edilmiştir. Son olarak, paralel koridorlu depolarda dönüş sayısını minimize etme problemi için bir polinom zamanlı algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Order-picking operations constitute the costliest activities in a warehouse. The order-picking problem (OPP) aims to determine the route of the picker(s) in such a way that the total order-picking time, hence the order-picking costs are minimized. In this study, a warehouse that consists of parallel pick aisles is assumed, and various versions of the OPP are considered. Although the single-picker version of the problem has been well studied in the literature, the multiple-picker version has not received much attention in terms of algorithmic approaches. The literature also does not take into account the time taken by the number of turns during the picking route. In this thesis, a detailed discussion is made regarding the computational complexity of the OPP with a single picker. A heuristic procedure, which makes use of theexact algorithm for the OPP with no middle aisles, is proposed for the single-picker OPP with middle aisles, and computational results on randomly generated problems are given. Additionally, an evolutionary algorithm that makes use of the cluster-first, route-second and route-first, cluster-second heuristics for the VRP is provided. The parameters of the algorithm are determined based on preliminary runs and the algorithm is also tested on randomly generated problems, with different weights given to the cluster-first, route-second and route-first, cluster-second approaches. Lastly, a polynomial time algorithm is proposed for the problem of minimizing the number of turns in a parallel-aisle warehouse.