Robust design with binary response using Mahalanobis Taguchi system
Mahalanobis Taguchi sistemi kullanarak ikili çıktı ile robust tasarım
  1. Tez No: 268962
  2. Yazar: BARIŞ YENİDÜNYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Endüstriyel kalite iyileştirme ve tasarım çalışmalarında önemli amaçlardan biri ürün/süreç kalitesinin hedeflenen kalite sonuçlarına ulaşmasını sağlayacak faktör seviyelerinin belirlenmesidir.Bu çalışmalarda nicel kalite özellikleri sık karşılaşılan bir durumdur. Sürekli çıktılarda parametre optimizasyonu (robust tasarım) için çok sayıda yöntem olmasına rağmen, nicel sonuçlar için geliştirilmiş metotlar kısıtlıdır. Bu çalışmada, ikili çıktılı robust tasarım problemleri için bir parametre optimizasyon metodu önerilmektedir. Önerilen metod Mahalanobis Taguchi Sistemi kullanarak iki sonuç sınıfını ayıracak uzaklık fonksiyonunu sağlayan bir sınıflandırma modeli kurmakta, daha sonra da istenilen sonuç sınıfına uzaklığı en aza indirgeyecek ürün/süreç değişken seviyelerini kuadratik programlama kullanarak bulmaktadır.Önerilen yöntem daha önce Lojistik Regresyon kullanılarak incelenmiş iki vaka analizi üzerinde çalışılmıştır. Sınıflandırma modelleri kurulmuş ve kurulan modeller üzerinde parametre optimizasyonu uygulanmıştır. Sonuçlar Lojistik Regresyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlar ve ileride yapılabilecek çalışmalar için öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In industrial quality improvement and design studies, an important aim is to improve the product or process quality by determining factor levels that would result in satisfactory quality results. In these studies, quality characteristics that are qualitative are often encountered. Although there are many effective methods proposed for parameter optimization (robust design) with continuous responses, the methods available for qualitative responses are limited. In this study, a parameter optimization method for solving binary response robust design problems is proposed. The proposed method uses Mahalanobis Taguchi System to form a classification model that provides a distance function to separate the two response classes. Then, it finds the product/process variable settings that minimize the distance from the desired response class using quadratic programming.The proposed method is applied on two cases previously studied using Logistic Regression. The classification models are formed and the parameter optimization is conducted using the formed MTS models. The results are compared with those of the Logistic Regression. Conclusions and suggestions for future work are given.