Flexible assembly line design problem with fixed number of workstations
Sabit sayıda iş istasyonu içeren esnek montaj hattı tasarımı problemi
  1. Tez No: 268963
  2. Yazar: ŞİRİN BARUTÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde Esnek Montaj Hattı Tasarımı problemini ele aldık. İş süreleri ve ekipman maliyetlerinin bağlantılı olduğu, işlerin pahalı ekipmanlarla, daha ucuz ekipmanlarla yapıldığından daha uzun sürede yapılamayacağı varsayıldı. Çevrim zamanı ve iş istasyonu sayısı verilmiş iken, işlerin ve ekipmanların iş istasyonlarına toplam ekipman maliyetini en aza indirecek şekilde atanması hedeflendi. Öncelikle problemin özdeş işleri varsayan özel durumu çalışıldı. Genel problem için, güçlü alt limitler ve eleme mekanizmaları kullanan bir dal-sınır algoritması geliştirildi. Dal-sınır algoritmasının performansı rassal olarak yaratılan test problemleri üzerinde değerlendirildi. Deneysel sonuçlar, büyük ölçekli problemlerin önerilen algoritma ile makul sürelerde çözülebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study a Flexible Assembly Line Design problem. We assume the task times and equipment costs are correlated in the sense that for all tasks the cheaper equipment gives no smaller task time. Given the cycle time and number of workstations we aim to find the assignment of tasks and equipments to the workstations that minimizes the total equipment cost. We study a special case of the problem with identical task times. For the general case, we develop a branch and bound algorithm that uses powerful lower bounds and reduction mechanisms. We test the performance of our branch and bound algorithm on randomly generated test problems. The results of our experiments have revealed that we are able to solve large-sized problem instances in reasonable times.