Ozonation of a denim producing textile industry wastewater?Process optimization
Kot kumaşı üreten bir tekstil endüstrisinin atıksuyunun ozonlanması-Yöntem optimizasyonu
- Tez No: 268985
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kot üretimi renkli indigo boyama atıksuyu ortaya çıkaran tekstil endüstrisinin önde gelen alt sektörlerinden biridir. Mevcut çalışmada ozonlama işlemi indigo boyama atıksuyuna(KOİ=820mg/L; Renk=5500Pt-Co) ve kot kumaşı üreten tesisin bütün atıksuyuna hem biyolojik arıtmadan önce (KOİ=2750mg/L; Renk=3950Pt-Co)hem de biyolojik arıtmadan sonra (KOİ=800mg/L; Renk=3700Pt-Co)parçalama ve toksisiteyi azaltma amacıyla uygulanmıştır. Ozonlama ayrıca tesis içinde alınması öngörülen kostik geri kazanımı ve boyama prosesi atıksuyunun yeniden kullanımı tedbirlerinden sonraya ortaya çıkacak atıksuyun (KOİ=3100mg/L; Renk=4500Pt-Co)arıtılmasında denenmiştir.Ozonlama indigo boyama atıksuyuna uygulandığında, 1320mg/saat ozon dozunda ve 60 dakikalık arıtma süresi neticesinde %61 KOİ ve %95 renk giderimi sağlanmıştır. 1.6-12.3 pH değerleri arasında indigo boyama atıksuyunda yapılan çalışmalarda ise optimum pH değeri 4 olarak bulunmuştur. Diğer taraftan, ön-arıtma olarak tesis atıksuyuna uygulanan ozonlama işleminde 3240 mg/saat ozon dozunda 70 dakikalık arıtma neticesinde %86 renk ve %46 KOİ giderimi sağlanmıştır. Ozonlama işlemi tesiste önlemler alındıktan sonra ortaya çıkması öngörülen atıksuya uygulandığında 3960 mg/saat dozunda 80 dakikalık arıtma neticesinde %31 KOİ ve %86 renk giderimi ile daha düşük verimli arıtım sağlanmıştır. Ozon, biyolojik olarak arıtılmış atıksuya uygulandığında ise çok daha düşük ozon dozu olan 420 mg/saat dozunda 40 dakikalık bir arıtım neticesinde, son-arıtmanın ön-arıtmadan daha verimli olduğunu gösteren %47 KOİ ve %96 renk giderimi değerleri elde edilmiştir. H2O2 ilavesi ile arıtım değerlerinde olası bir artışı gözlemlemek için yapılan çalışmalarda ise değişik H2O2 konsantrasyonları denenmiş olup; herhangi bir değişiklik gözlemlenememiştir. Renk ve KOİ gideriminin yanı sıra, ozon ile arıtılmış tesis atıksuyunda ozonlamanın biyoçözünürlük üzerinde etkisini değerlendirebilmek için BOİ5/KOİ değerleri hesaplanmıştır ve BOİ5/KOİ oranının 0.22'den 0.39'a yükseldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Denim production is one of the leading sub-sectors of textile industry which basically generates highly colored indigo-dyeing effluents. In the present study, ozonation was applied to the indigo-dyeing effluent(COD=820mg/L;color=5500Pt-Co), and to the whole effluent from a denim-producing plant before(COD=2750mg/L;color=3950Pt-Co)and after(COD=800mg/L,color=3700Pt-Co)biological treatment for degradation/detoxification purposes. Ozonation was also tried in the wastewater of the plant(COD=3100mg/L;color=4500Pt-Co)that would be produced after some foreseen cleaner production measures; caustic recovery and reusing of dyeing process wastewater.When applied to indigo-dyeing wastewater; ozonation provided 95% color and 61% COD removals at 1320 mg/h ozone dose within 60 minutes The optimum pH was evaluated as 4 when indigo-dyeing wastewater exposed to ozonation at different pHs(1.6-12.3). On the other side, ozonation applied as pre-treatment to the plant effluent provided 86% color and 46%COD removals with 3240mg/h ozone dose in 70 minutes. Less satisfactory results were obtained when ozonation was tried in the wastewater after measures, with 86% color and 31% COD removals at 3960mg/h ozone dose in 80 minutes. When applied to the biologically-treated effluent; at 420 mg/h ozone dose and within 40 minutes, ozonation removed 47% of influent COD and 96% of influent color indicating better performance of ozonation in post-oxidation. In order to assess possible improvements on ozonation with the addition of H2O2, different concentrations were tried, but no significant improvement was obtained. The improvement in BOD5/COD index was also determined for the ozone-treated plant effluent to measure the effects of ozonation on biodegradability and found out that BOD5/COD ratio has improved to 0.39 from 0.22.