An automated conversion of temporal databases into XML with fuzziness option
Bulanıklık özellikli zamansal veri tabanlarından XML'e otomatikleştirilmiş çevirme
  1. Tez No: 268986
  2. Yazar: ÖMER ÖZGÜN IŞIKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT, YRD. DOÇ. DR. TANSEL ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Veritabanlarında zamanı birleştirmenin önemi bilgisayar çevrelerince iyi anlaşılmış, zaman değişkenli veritabanları araştırmacılar tarafından kapsamlı olarak araştırılmıştır. Genel düşünce veri uygun olana kadar güncel değişimleri saklayabilmektir. Zaman bilgisi genellikle geleneksel veritabanlarına bindirilmiştir ve eklenmiş zaman boyutu eski veriyi bulmakta yardımcı olabilirler; tüm bunlar düşünce günümüzde kullanılan veritabanı yönetim sistemleri tarafından incelenip kullanmaya başlandığında elveişli hale gelir. Ne yazık ki, zamansal veritabanı sisteminin bir dezavantajı günümüz veritabanlarında kullanılmıyor olmasıdır. Öncelikle veri değişiminde XML kabul edilmiş bir standart olduğu için XML kullanmaya karar verdik. Bu tezde tanımlanan işin amacı iki türlüdür; veritabanlarındaki sabit ve bulanık olmayan alanların XML'e bulanık mantık kurallarıyla aktarılması ve de zamana bağlı veritabanı türlerinden çift zamanlı veritabanı modelini kullanmaya karar verdik. Böylece, bizim amacımız, çift zamanlı veritabanını onun bulanık XML şema tanımına dönüştüren otomatikleştirilmiş bir sistem önermektir. Diğer taraftan, gerçekleştirilmiş zamana bağlı veritabanı operatörleri veritabanı içeriğinden bağımsızdır. Bulanık elementler farklı üyelik işlevlerine ve değişen dilsel değişken sayısına sahip olabilir. Bulanık mantık sisteminin kullanılması için her bir veritabanı için bir şablon oluşturulmasının iyi olacağına karar verdik. Son olarak, bulanık sorgular sistemimizin bir parçası olarak ayrıca gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The importance of incorporating time in databases has been well realized by the community and time varyingdatabases have been extensively studied by researchers. The main idea is to model up-to-date changes to data since it became available. Time information is mostly overlaid on the traditional databases, and extensional time dimension helps in inquiring for past data; this all becomes possible only once the idea is realized and favored by commercial database management systems. Unfortunately, one disadvantage of the temporal database management system is that it has not been commercialized. Firstly XML (eXtensible Markup Language) is a defacto standard for data interchange and hence integrating XML as the data model is decided. The motivation for the work described in this thesis is two-fold; transferring databases into XML with changing crisp values into fuzzy variables describing fuzzy sets and second bitemporal databases form one interesting type of temporal databases. Thus, purpose is to suggest a complete automated system that converts any bitemporal database to its fuzzy XML schema definition. However, the implemented temporal database operators are database content independent. Fuzzy elements are capable of having different membership functions and varying number of linguistic variables. A scheme for determining membership function parameters is proposed.Finally, fuzzy queries have also been implemented as part of the system.