Data integration over horizontally partitioned databases in service-oriented data grids
Servis yönelimli veri ızgara ortamında yatay bölünmüş veri tabanları üzerinde veri entegrasyonu
- Tez No: 268987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHİME NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ, DR. MAHMUT NEDİM ALPDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dağıtık ve heterojen kaynaklar üzerinde veri entegrasyonu bir takım zorlayıcı etkenleri de beraberinde getirmektedir. Bunlara örnek olarak; veri modeli, platform, erişim arayüzleri gibi çeşitli çoktürellik durumları, muhtelif veri dağıtım şekilleri, farklı bakım poliçeleri, ölçeklenebilirlik, performans, güvenlik ve güvenilirlik, dayanıklılık, yasallık vb. gibi durumların uygun yönetilmesi verilebilir. Belirtilen etkenlerden, farklı veri dağıtım ve bakım poliçelerinin yönetimlerinin bu çalışma ile en ilgili olduğu değerlendirilmektedir.Tez kapsamında, veri kaynaklarının farklı oranlarda örtüşen dilimler içerecek şekilde bölünerek dağıtıldığı veri ızgaraları için, servis-yönelimli veri entegrasyon çözümü aranmaktadır. Bu ve benzeri ortamlar birebir kopyalanmış ya da bölünmüş verileri aynı veri yönetim çatısı altında toplaması açısından ilgi çekici bir çeşitliliktir. Bu çeşitliliği kullanabilmek için, veri yönetim altyapısı; farklı oranlarda örtüşen dilimli, bölünmüş veritabanlarında kimlikleştirme, erişim ve yığılma gibi özgün sorunlara çözüm üretebilmelidir. Belirtilen duruma çözüm üretmek adına; yatay bölünmüş veritabanlarının alışılmamış durumlarıyla başa çıkmak için, iyi bilinen, servis-yönelimli, dağıtık sorgu işleme özellikli, veri erişim ve entegrasyon ara yazılımı olan OGSA-DAI DQP çatısının cebirsel yapısına; yeni bir operatör, UnionPartitions, eklenmiştir. Sonuç olarak OGSA-DAI DQP çatısı iki yönüyle genişletilmiştir; 1-Bölünmüş veritabanlarının farklı özelliklerdeki parçalarının özelleşmiş bir operatör ile birleşiminin sağlanması için yeni bir operatör tipi eklenmesi, 2- OGSA-DAI DQP federasyon tanımlamasının yeni tanıtılan operatörün çalışmasını kolaylaştırmak için daha fazla üstveri yönetecek şekilde genişletilmesi.
Özet (Çeviri)
Information integration over distributed and heterogeneous resources has been challengingin many terms: coping with various kinds of heterogeneity including data model, platform,access interfaces; coping with various forms of data distribution and maintenance policies,scalability, performance, security and trust, reliability and resilience, legal issues etc. It isobvious that each of these dimensions deserves a separate thread of research efforts. Oneparticular challenge among the ones listed above that is more relevant to the work presentedin this thesis is coping with various forms of data distribution and maintenance policies.This thesis aims to provide a service-oriented data integration solution over data Grids forcases where distributed data sources are partitioned with overlapping sections of various proportions.This is an interesting variation which combines both replicated and partitioned datawithin the same data management framework. Thus, the data management infrastructurehas to deal with specific challenges regarding the identification, access and aggregation ofpartitioned data with varying proportions of overlapping sections. To provide a solution wehave extended OGSA-DAI DQP, a well-known service-oriented data access and integration middleware with distributed query processing facilities, by incorporating UnionPartitions operatorinto its algebra in order to cope with various unusual forms of horizontally partitioneddatabases. As a result; our solution extends OGSA-DAI DQP, in two points; 1 - A new operatortype is added to the algebra to perform a specialized union of the partitions with differentcharacteristics, 2 - OGSA-DAI DQP Federation Description is extended to include some moremetadata to facilitate the successful execution of the newly introduced operator.