Nonlinear analysis of rc frames retrofitted with structural steel elements
Yapısal çelik elemanlarla güçlendirilmiş betonarme yapıların doğrusal olmayan analizleri
- Tez No: 268991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Deprem bölgelerinde bulunan yetersiz betonarme yapılar ciddi tehlike oluşturmaktadır. Ekonomik zararların ve can kayıplarının en aza indirilmesi, bu yapıların güçlendirilmesini zorunlu kılmaktadır. Uygun güçlendirme yöntemini seçebilmek, bu yöntemlerin detaylıca araştırılmasını gerektirmektedir. Bu bilgiler ışığında, bu çalışmada çelik çaprazlar ve iç çelik çerçevelerin kullanıldığı betonarme çerçevelerin matematik modelleri oluşturulmuş ve bunların sismik performansları incelenmiştir. İlk bölümde çelik çaprazlı ve iç çelik çerçeveli betonarme çerçevelerin matematiksel modellerinden alınan sonuçlar deney sonuçlarıyla eşleştirilmiştir. Daha sonra analiz sonuçları kullanılarak yapının performansı TEC2007 ve ASCE/SEI-41'de önerilen yöntemlere göre belirlenmiştir. İkinci bölümde eşlenen modellerin Düzce depreminin farklı ölçeklerini kullanarak dinamik analizleri yapılmış, yapıların performansları aynı yöntemlerle belirlenmiştir. Son olarak oluşturulan matematik modelleri 4 katlı 3 açıklıklı betonarme bir yapıdan alınan çerçeveye uygulanmış, güçlendirme yöntemlerinin yapıya olan etkileri detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Deficient concrete structures are serious danger in seismic zones. In order to minimize economical and human loss, these structures should be retrofitted. Selecting suitable retrofitting schemes requires detailed investigation of these systems. Considering these facts, this study aims to calibrate analytical models of systems with chevron braces and internal steel frames; and evaluate their seismic performances. First, analytical models of the frames with braces and internal steel frames were prepared and then their responses were compared with cyclic responses of experimental studies. Results of these models were used to determine performance limits by the methods proposed by TEC2007 and ASCE/SEI-41. Then, calibrated models were employed for time history analyses with various scales of Duzce ground motion and analytical results were compared with experimental findings. Seismic performance of these systems was also evaluated by using aforementioned codes. Finally, evaluated retrofitting schemes were applied to a 4-story 3-bay reinforced concrete frame that was obtained from an existing deficient structure and effectiveness of applied retrofitting schemes was investigated in detail.