RFID integrated approach to streamline information flow for structural steel members
Yapısal çelik elemanlara ait bilgi akışının radyo frekanslı tanımlama teknolojisi ile takibi
  1. Tez No: 268992
  2. Yazar: EMRE CANER AKÇAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA ERGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapı elemanlarıyla ilişkili çeşitli bilgi öğelerinin, elemanların kullanım hayatı sürecindeki değişik safhalarında; tasarım, imalat ve inşaat şirketleri arasında erişilebilmesi ve paylaşılabilmesi gerekmektedir. Bu bilgi erişim/paylaşım süreci, daha çok bilgiye ihtiyaç duyulacağından dolayı, çelik elemanları gibi özelleşmiş elemanlar için daha önemlidir. Günümüzde kullanılan yöntemlerle çelik elemanları ile ilgili bilgi öğeleri, kağıt-bazlı dökümanlar tarafından paylaşılmakta ve elemanların konum bilgilerine, kişisel arama yöntemleriyle erişilmektedir. Araştırmalara göre bu yöntemler, elemanların geç bulunmasına ya da yanlış bulunmasına neden olabilmektedir. Bununla birlikte doküman bazlı bilgi paylaşımının etkili bir yöntem olmadığı da anlaşılmıştır. Yapılan bu çalışmada, çelik elemanlarının; dizayn, imalat, nakliyat ve montaj aşamaları sırasında gereken bilgi öğelerini belirlemeye, ve bu bilgi öğelerini radyo frekanslı tanımlama teknolojisine dayalı bir sistemde kullanarak elemanlarla ilgili bilgilere imalat, nakliyat ve montaj aşamalarında zamanında ve eksiksiz ulaşmaya odaklanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A variety of information items related to building components need to be accessed and exchanged between design, manufacturing and construction companies, during various phases of a life-cycle of a component. This information accessing and exchange process is especially important for customized components, such as steel components, because more information items are associated with these customized components. Within the current practice, information about steel components is mainly exchanged on paper-based documents and component location identification is maintained via manual searching methods. It was observed that locating components using these approaches are either time consuming and inaccurate. Furthermore document based information exchange is not efficient. The proposed research focuses on the identified need with the objectives of identifying information items required during design, manufacturing, shipment and installation phases of structural steel members and providing new approach that can enable accessing component specific information and locating components during manufacturing, shipment and installation in a timely manner. This approach benefits from the opportunities provided by RFID technology.