Identification of risk paths in international construction projects
Uluslararası inşaat projelerindeki risk rotalarının tanımlanması
  1. Tez No: 268993
  2. Yazar: MATİNEH EYBPOOSH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM DİKMEN TOKER, PROF. DR. M. TALAT BİRGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnşaat projeleri kapsamında risk, gerçekleşme olasığına ve önceden tanımlanmış proje amaçları üzerindeki olası etkilerin ağırlığına bağlı olan belirsiz olaylar olarak tanımlanır. Bu tanıma göre; uluslararası projeler karmaşık nitelikleri, büyük boyutları, disiplinler arası ve belirsiz yapılarından dolayı, yüksek riskli deneyimler olarak tanınırlar. Bir çok küresel, bölgesel ve projeye özel faktörler tarafından etkilenmekte olduklarından, uluslararası projeler daha karmaşık risk gerçekleşme modeline sahiptirler. Bu faktörlerin kendi aralarındaki büyük, karmaşık ilişkiler ve dinamik etkileşimler, uluslararası projeler için daha sistematik, kapsamlı ve çok nitelikli risk yönetim sürecini gerektirmektedir. Böyle bir risk yönetim sistemi için uluslararası projelerin söz konusu yönlerini yansıtan, olayların gerçekçi, kapsamlı ve doğru tasvirinin yapılması gereklidir.Bu çalışmanın asıl amacı, değişik risk faktörleri arasında nedensel ilişkiler olduğunu göstermektir. Bu ilişkiler, risk tanımlama ve risk değerlendirme aşamalarında bireysel risk faktörleri yerine risk rotaları tanımlamalarını gerektirmektedir. İnşaat projelerinin gerçek şartlarını yansıtmak için genel risk katalogları yerine projenin değişik kırılganlıklarından kaynaklanmış olan risk rotalarının oluşturduğu bir risk şebekesinin, daha iyi bir yöntem olduğu belirlenmiştir. Bu çalışma kapsamında, Türk müteahhitleri tarafından, yabancı ülkelerde gerçekleştirilmiş 166 inşaat projesinin verileri kullanılmıştır. Bu veriler ve Yapısal Denklem Modelleme (YDM) tekniği aracılığıyla 36 risk rotası tanımlanmış olup, proje kırılganlıkları ve tanımlanan risk rotalarının projedeki bütçe artışı üzerindeki toplam etkileri değerlendirilmiştir. YDM sonuçları, çalışmanın genel varsayımlarını ispat etmekte olup, belirlenen her risk rotasının projenin kırılganlıklardan kaynaklandığını göstermektedir. YDM aracılığı ile yapılan risk tanımlama süreci, projenin erken aşamalarında karar merciilerine ?eğer? sorularının cevaplanmasına yardımcı olmaktadır. Bunun yanında, proje süresince etkileşimli risklerin etkilerini takip etme ve her bir stratejinin etkisini sadece özel risklerin üzerinde değil, bütün risk şebekesinde değerlendirme imkanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Within the context of construction projects, risk is generally defined as an uncertain happening which is the function of its occurrence probability and the severity of its possible impacts on pre-defined objectives. According to this definition, international construction projects are high-risk endeavors, since they are known with their complex natures, large sizes, multidisciplinary frameworks, and unfamiliar and uncertain environments. International construction projects have more complex risk emergence patterns as they are affected from multiple global and foreign country conditions as well as project-related factors. Huge and complicated interrelationships and dynamic interactions among these influencing factors necessitate more systematic, comprehensive, and multi-attribute risk management process for overseas projects. In order to satisfy the requirements of such a risk management system, a realistic, inclusive, and accurate picture of the real case, reflecting all the aforementioned aspects of the international projects, is necessary.The major aim of this study is to demonstrate that there are causal relationships between various risk factors which necessitate identification of risk paths rather than individual risk factors during risk identification and assessment phases. Identification of a network of interactive risk paths, each of which initiated from diverse vulnerabilities of the project system, is considered to be a better reflection of the real conditions of construction projects rather than using generic risk checklists. In this study, using the data of 166 projects carried out by Turkish contractors in international markets, and utilizing Structural Equation Modeling (SEM) technique, 36 interrelated risk paths were identified and the total effects of each vulnerability factor and risk path on cost overrun were assessed. SEM findings prove the main hypotheses of the study. The results demonstrate that every risk path is generated from specific vulnerabilities of inherent in project environment. Risk identification using SEM helps decision-makers in answering ?what-if? questions in early stages of a project, in tracing the effects of interdependent risks throughout the life of the project, and in evaluating the influence of alternative mitigation strategies, not only on specific risks, but also on the whole network of interrelated risk factors.