Reliability analysis process and reliability improvement of an inertial measurement unit (IMU)
Ataletsel ölçüm birimi (AÖB) güvenilirlik hesaplaması ve güvenilirlik iyileştirmesi
- Tez No: 268994
- Danışmanlar: PROF. DR. NAFİZ ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Güdümlü füzeler için en kritik performans kriterlerinden biri güvenilirliktir. Sistem güvenilirliği doğrudan füze görev başarımını etkilemektedir. Yüksek güvenilirlik değeri elde edebilmek için, güvenilirlik analizleri sistem tasarımının bütün aşamalarında gerçekleştirilmelidir. Tüm tasarım boyunca güvenilirlik analizlerinin gerçekleştirilmesi, güvenilirlik tabanlı tasarım kararları alınması ve sistem güncellemelerinin yapılması sırasında tasarımcıya yardımcı olur.Bu çalışmada, Orta Menzilli Tanksavar Füze Sistemi Ataletsel Ölçüm Birimi (AÖB) için tasarım aşamasında güvenilirlik analizi yapılmıştır. Güvenilirlik atama yöntemleri kullanılarak sistem güvenilirlik gereksiniminden beklenen AÖB güvenilirlik gereksinimi çıkartılmıştır. Daha sonra, Relex paket programı kullanılarak AÖB güvenilirlik değeri hesaplanmıştır. Bu çalışmalardan sonra, AÖB beklenen güvenilirlik değeri ve hesaplanan güvenilirlik değeri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, hesaplanan güvenilirlik değerinin beklenen AÖB güvenilirlik değerini karşılamadığı görülmüştür. Bu nedenle, güvenilirlik iyileştirme çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reliability is one of the most critical performance measures of guided missile systems. It is directly related to missile mission success. In order to have a high reliability value, reliability analysis should be carried out at all phases of the system design. Carrying out reliability analysis at all the phases of system design helps the designer to make reliability related design decisions in time and update the system design.In this study, reliability analysis process performed during the conceptual design phase of a Medium Range Anti-Tank Missile System Inertial Measurement Unit (IMU) was introduced. From the reliability requirement desired for the system, an expected IMU reliability value was derived by using reliability allocation methods. Then, reliability prediction for the IMU was calculated by using Relex Software. After that, allocated and predicted reliability values of the IMU were compared. It was seen that the predicted reliability value of the IMU did not meet the required reliability value. Therefore, reliability improvement analysis was carried out.