Genetic investigation and comparison of Kartaldağ and Madendağ epithermal gold mineralization in Çanakkale region
Çanakkale yöresi Kartaldağ ve Madendağ epitermal altın cevherleşmelerinin karşılaştırmalı jenetik incelemesi
  1. Tez No: 268995
  2. Yazar: EZGİ ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜLEÇ, PROF. DR. İLKAY KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu tez çalışması, Çanakkale (KB Türkiye)'deki iki epitermal altın yatağının (Madendağ ve Kartaldağ) kökensel incelemesini konu edinmektedir. Metodoloji, arazi çalışması ile mineralojik-petrografik, jeokimyasal, izotopik ve sıvı kapanım analizlerini içeren bütünleşik laboratuvar çalışmalarını kapsamaktadır. Kartaldağ yatağı, dasit porfiri yankayacında bulunan damar tipi bir yatak olup, dört ana alterasyon zonuna sahiptir: i) propilitik, ii) kuvars-kaolin, iii) kuvars-alünitpirofillit, iv) silisleşme. Silisleşme zonu, ?vuggy? dokulu erken kuvars ve bantlı- kolloform dokulu geç kuvarstan oluşan iki ayrı kuvars türü ile tanımlanmaktadır. Birincil sülfid mineralleri pirit, kovelit ve sfalerittir. Kuvars (?18O: 7.93- 8.95 ?) ve pirit (?34S: -4.8 ?) örneklerinin oksijen ve kükürt izotop analizleri, akışkan için magmatik bir kaynak önermektedir. Kuvarslardaki mikrotermometrik analizler ile 250-285 ºC sıcaklık ve 0-1.7 % NaCl eşdeğeri tuzluluk aralıkları elde edilmiştir.Madendağ yatağı mikaşist yankayacı içine yerleşmiş olup iki ana alterasyon türüne sahiptir: illit ve kaolen hakim arjillik alterasyon ve iki ayrı kuvars fazıyla (erken ve geç) betimlenen silisleşme. Kuvars minerallerinde yapılan oksijen izotopları ile elde edilen aralık (?18O: 9.55-18.19 ? ) metamorfik bir kaynaktan katkı belirtmektedir. Kuvars üzerinde yapılan mikrotermometrik analizler, 235-255 ºC sıcaklık ve 0-0.7 % NaCl eşdeğeri tuzluluk aralığı vermiştir.Alünit, pirofillit ve kaolinit, ?vuggy? kuvars ve kovelitin varlığı, Kartaldağ için yüksek sülfidasyonlu epitermal bir sisteme işaret etmektedir. Diğer taraftan Madendağ, nötr pH koşullarındaki kil mineralleri ve tipik düşük sıcaklık dokularının varlığından dolayı (kolloform, taraksı, bantlı kuvars) düşük sülfidasyonlu bir epitermal sistem olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study is concerned with the genetic investigation of two epithermal gold deposits (Madendağ and Kartaldağ) in Çanakkale, NW Turkey. The methodology comprises field and integrated laboratory studies including mineralogic-petrographic, geochemical, isotopic, and fluid inclusion analysis.Kartaldağ deposit, hosted by dacite porphyry, is a typical vein deposit associated with four main alteration types: i) propylitic, ii) quartz-kaolin, iii) quartz-alunitepyrophyllite, iv) silicification, the latter being characterized by two distinct quartz generations as early (vuggy) and late (banded, colloform). Primary sulfide minerals are pyrite, covellite and sphalerite. Oxygen and sulfur isotope analyses, performed on quartz (?18O: 7.93- 8.95 ?) and pyrite (?34S: -4.8 ?) separates, suggest a magmatic source for the fluid. Microthermometric analysis performed on quartz yield a temperature range of 250-285 ºC, and 0-1.7 wt % NaCl eqv. salinity.Madendağ deposit, hosted by micaschists, is also vein type associated with two main alteration types: illite and kaolin dominated argillization and silicification, characterized by two distinct quartz phases as early and late. Oxygen isotope analyses on quartz (?18O: 9.55-18.19 ?) indicate contribution from a metamorphic source. Microthermometric analysis on quartz yield a temperature range of 235-255 ºC and 0.0-0.7 wt % NaCl eqv. salinity.The presence of alunite, pyrophyllite and kaolinite, vuggy quartz and covellite suggest a high-sulfidation epithermal system for Kartaldağ. On the other hand, Madendağ is identified as a low- sulfidation type owing to the presence of neutral pH clays and typical low temperature textures (e.g. colloform, comb, banded quartz).