Post-use design thinking for product design process and sustainability-A study on an educational project in glass packaging
Ürün tasarım süreci ve sürdürülebilirlik için kullanım sonrası tasarım düşüncesi-Cam ambalaj alanında yapılan bir eğitim projesi üzerine bir çalışma
- Tez No: 268999
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ürünlerin hızlı bir şekilde doğaya atılması, yeni üretilecek ürünler için doğal kaynakların tüketilmesi ve atılan ürünlerin doğada biriken atık miktarının artırması gibi çevre üzerinde bazı olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle, uzun ömürlü ürünler tasarlamak sürdürülebilir tüketim ve üretim amacına ulaşmak için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma ürünlerin sonraki kullanımı düşünerek tasarlanması düşüncesinin sürdürülebilir tüketim ve üretim açısından etkilerini araştırmaktadır. Bunun için de endüstri ürünleri tasarımı alanında yapılmış iki eğitim projesini incelemektedir. Çalışmanın sonuçları bu tarz bir düşüncenin ürün tasarımı sürecinin erken aşamalarında yer alması gerektiğini ve bu tasarım düşüncesi için özel olarak geliştirilmiş fikir geliştirme egzersizlerinin, kullanım sonrası için fikir geliştirme konusunda faydalı olduğunu göstermektedir. Buna ek olarak, bu çalışma ürünlerin kullanım sonrası dikkate alınarak tasarlanması düşüncesinin cam ambalaj ürünleri alanında tasarım ve üretim açısından uygulanabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The rapid disposal of products has detrimental effects on environment which is increasing resource consumption for the production of new products, along with the waste production. Therefore, designing long lasting products has great importance for achieving sustainable consumption and production. The present study analyzes the implications of an approach called post-use design thinking for achieving sustainable consumption and production through product longevity. To explore that approach, two educational industrial design projects are analyzed throughout the study. The results suggest that post-use design thinking should be considered at the early stages of the design process. The idea generation exercises developed specifically for this design thinking seem to be helpful in generating design solutions for post-use phase. The results also indicate that the post-use design thinking is feasible in terms of design and production for glass packaging products, which is the specific case analyzed throughout the research.