Modeling of Newtonian fluids and cuttings transport analysis in high inclination wellbores with pipe rotation
Boru dönme hızı dikkate alınarak Newtonian akışkanların modellenmesi ve yüksek açılı kuyularda kesintilerin taşınma analizi
  1. Tez No: 269003
  2. Yazar: MEHMET SORGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN, PROF. DR. MAHMUT PARLAKTUNA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışma, sondaj akışkanlarının halkasal ortamdaki akış mekanizmasını ve hidroliğini incelemeyi ve kesintilerin yatay ve eğimli kuyulardan taşınma mekanizmasını anlamayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bölümü, Sondaj Simülatörü'nde su ve çeşitli sondaj akışkanları kullanılarak deneyler gerçekleştirilmiştir. Delme hızı 0.00127 m/s to 0.0038 m/s arasında, akışkan hızı 0.64 m/s ile 3.05 m/s arasında, boru dönme hızı 0 ile 120 rpm arasında, kuyu eğimleri yataydan 60º ye kadar değiştirilmiş ve her akışkan debisi için basınç farkı ve durağan kesinti yatağı yüksekliği kaydedilmiştir. Deney sonuçları kullanılarak, su ve sondaj akışkanları için Reynold Sayısı ve durağan kesinti yatağı yüksekliğinin fonksiyonu olarak yeni sürtünme faktörü denklemleri ve grafikleri oluşturulmuştur. Aynı zamanda, arazi şartlarında kolayca uygulanabilecek ampirik basınç kaybı ve durağan kesinti yatağı yüksekliği denklemleri boyut analizi kullanılarak elde edilmiş ve sondaj parametrelerinin kuyu temizliğine etkisi değerlendirilmiştir. Akışkan hızının, kesinti taşınmasını etkileyen en önemli parametre olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, borunun dönmesi, özellikle orbital hareket yaptığında, durağan kesinti yatağı gelişimini önleyen kritik akışkan hızını düşürmektedir. Boru dönerken, boru içindeki kesinti yüksekliğinin azalmasından dolayı, basınç farkında da bir düşüş gözlenmiştir. Yatay kuyularda, kesinti taşınması hesaplamalı akışkanlar mekaniği yazılımı kullanılarak çeşitli boru delme hızları, akışkan hızları ve boru dönme hızları için modellenmiştir. Model sonuçları, kesinti taşıma deneyleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Ayrıca, bu çalışma kapsamında, Newtonian akışkanların eş merkezli yatay borular arası akışında ortaya çıkan basınç farkının hesaplanması için bir mekanistik model önerilmiştir. Turbulent akış denklemleri, sınırlı farklar yaklaşımı kullanılarak çözülmüştür. Matlab 2007b programı kullanılarak önerilen model için bir bilgisayar kodu yazılmıştır. Önerilen modelin performansı, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Petrol Mühendisliğinden elde edilen deney sonuçlarının yanında hesaplamalı akışkanlar mekaniği (CFD) bilgisayar yazılım programı ve daha önce yapılan çalışmalarla da karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, mekanistik modelin basınç kaybını ve akışkanın hız profilini doğru olarak tahmin edebildiğini göstermiştir. Basınç kayıpları, ± 10% hata sınırları arasındadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate hydraulics and the flow characteristics of drilling fluids inside annulus and to understand the mechanism of cuttings transport in horizontal and deviated wellbores. For this purpose, initially, extensive experimental studies have been conducted at Middle East Technical University, Petroleum & Natural Gas Engineering Flow Loop using water and numerous drilling fluids for hole inclinations from horizontal to 60 degrees, flow velocities from 0.64 m/s to 3.05 m/s, rate of penetrations from 0.00127 to 0.0038 m/s, and pipe rotations from 0 to 120 rpm. Pressure loss within the test section and stationary and/or moving bed thickness are recorded. New friction factor charts and correlations as a function of Reynolds number and cuttings bed thickness with the presence of pipe rotation for water and drilling fluids in horizontal and deviated wellbores are developed by using experimental data. Meanwhile empirical correlations that can be used easily at the field are proposed for predicting stationary bed thickness and frictional pressure loss using dimensional analysis and the effect of the drilling parameters on hole cleaning is discussed. It has been observed that, the major variable influencing cuttings transport is fluid velocity. Moreover, pipe rotation drastically decreases the critical fluid velocity that is required to prevent the stationary cuttings bed development, especially if the pipe is making an orbital motion. A decrease in the pressure loss is observed due to the bed erosion while rotating the pipe. Cuttings transport in horizontal annulus is modeled using a CFD software for different fluid velocities, pipe rotation speeds and rate of penetrations. The CFD model is verified by using cuttings transport experiments.A mathematical model is also proposed to predict the flow characteristics of Newtonian fluids in concentric horizontal annulus with drillpipe rotation. The Navier-Stokes equations of turbulent flow are numerically solved using finite differences technique. A computer code is developed in Matlab 2007b for the proposed model. The performance of the proposed model is compared with the experimental data which were available in the literature and gathered at METU-PETE Flow Loop as well as Computational Fluids Dynamics (CFD) software. The results showed that the mechanistic model accurately predicts the frictional pressure loss and the velocity profile inside the annuli. The model?s frictional pressure loss estimations are within an error range of ± 10%.