Restoration project of İbrahim Şahin house in Soğukpinar District, Beyhamam Street, No 41, Tokat
Soğukpınar Mahallesi, Beyhamam Sokak, No: 41, Tokat?taki İbrahim Şahin evi restorasyon projesi
  1. Tez No: 269002
  2. Yazar: ILGIN ÖNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. N. GÜL ASATEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 351
Özet
Tezin konusu Tokat'ta yer alan geleneksel bir Anadolu konutunun restorasyonprojesinin hazırlanmasıdır.Tokat'ın tarihi geleneksel yapısının bir örneği olarak konu edilen yapınınöncelikle sağlıklaştırılması ve sonra da yeniden işlev kazandırılması yolu ileyaşatılması amaçlanmıştır.Çalışma kapsamı içinde yapının ve yakın çevresinin hâlihazır durumu detaylıolarak belgelenmiştir. Grafiksel sunum, sözel anlatım ve hâlihazır durumunanalizi ile desteklenmiştir. Konut, daha sonra yakın çevre örnekleri ile tarihselçerçeve içinde karşılaştırılmıştır. Bu bilgi, yapının özgün halini ortaya çıkarmayayönelik restitüsyon çalışmaları için bir temel teşkil etmiştir.Çalışma, yapının hem fiziksel varlığının korunmasını, hem özgün unsurlarınınortaya çıkarılmasını ve hem de tarihi geleneksel çerçevede yapının atanan işlevvasıtasıyla yaşamını sürdürmesini sağlayacak müdahale kararlarını içerenrestorasyon projesi ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of thesis is to prepare the restoration project of a traditional Anatoliandwelling in Tokat.As being a representative of traditional historic background of Tokat, İbrahimŞahin Dwelling is aimed to be rehabilitated at first and revitalized then by refunctioning.Within the context of the study, existing situation of the dwelling and its nearbyenvironment is documented in detail. Graphical presentation of the dwelling issupported by verbal descriptions and analysis of the existing situation. Thedwelling is then compared with other examples found at nearby site within itshistorical background. This information provided a basis for restitution stage andevaluated in restoration chapter then.The study is ended up with a restoration project including intervention decisionsaiming both conservation of physical existence, revealing out of the authenticfeatures of the dwelling and the sustainability of it within traditional historicframework by an assigned function.