Event ordering in Turkish texts
Türkçe metinlerde olay sıralama
  1. Tez No: 269011
  2. Yazar: YUSUF KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DR. AYŞENUR BİRTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezde, Türkçe metinler üzerinde olay sıralaması yapan bir uygulama tanıtılmaktadır. Doğal dildeki bir iş, oluş, hareket bildiren kelimelere olay belirten kelime denilmektedir. Olay belirten kelimelerin cümle içindeki özelliklerinden yararlanarak veya cümlede kullanılan diğer zaman belirten ögeler yardımıyla olayların bir zaman çizelgesi üzerine konulması ve birbirlerine göre kronolojik olarak sıralanması işlemine olay sıralanması denilmektedir.Tezde sunulan uygulama, konusunda Türkçe'de sunulan ilk çalışmalardan biridir ve konunun gerekli alt uygulamalarını da gerçekleştirmiştir. Türkçe metinlerde olayların tespit edilmesini ve tespit edilen olayların özelliklerinin belirlenmesini sağlamıştır. Bunun yanısıra, uygulama, zaman belirten kelimeler ile zaman ilişkisi belirten (“önce”,“ sonra”gibi) kelimeleri de tespit etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present an event orderer application that works on Turkish texts. Events are words denoting an occurrence or happenings in natural language texts. By using the features of the events in a sentence or by the helps of temporal expressions in the sentence, anchoring an event on a timeline or ordering events between other events are called event ordering.The application presented in this thesis, is one of the earliest study in this domain with Turkish and it realizes all needed sub modules for event ordering. It realizes event recognition in Turkish texts and event feature detection in Turkish texts. In addition to this, the application is realizing temporal expression recognition and temporal signal recognition tasks.