Design of series-fed printed slot antenna arrays excited by microstrip lines
Mikroşerit hat ile seri beslenen yarık anten dizileri tasarımı
  1. Tez No: 269025
  2. Yazar: MUSTAFA İNCEBACAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Mikroşerit hat ile seri beslenen yarık anten dizileri, ince ve hafif yapıları, düşük maliyetli ve kolay üretimlerinin yanı sıra mikrodalga devrelerle kolay entegre edilebilmeleri sebebiyle yüksek güç gerektirmeyen uygulamalarda kullanım alanı bulmaktadır. Bu tezde, mikroşerit hat ile beslenen yarık dizilerinin tasarım ve analiz yöntemleri incelenmektedir. İlk olarak yarıklar arasındaki karşılıklı bağlaşımın etkisinin ihmal edildiği bir eşdeğer devre modeli incelenmiştir. Bu model kullanılarak 6 elemanlı bir dizi tasarlanmıştır. Bu dizinin elektromanyetik benzetimi ve ölçümünden elde edilen sonuçlara göre, ana hüzme ve yan hüzme seviyeleri açısından tasarım isterlerinin başarılı bir şekilde karşılanması için karşılıklı bağlaşım etkisinin tasarıma katılması gerektiği düşünülmüştür. Şerit hat ile beslenen yarık anten dizileri üzerinde yapılan çalışmalar incelendiğinde karşılıklı bağlaşım etkilerinin eşdeğer devre modeline, geliştirilen aktif empedans konsepti ile dahil edildiği görülmüştür. Sonuç olarak, bu eşdeğer devre modeli için verilen tasarım denklemleri mikroşerit hat ile beslenen yarık anten dizileri için çıkarılmıştır. Bulunan bu tasarım denklemlerinin geçerliliğinin ve doğruluğunun denenmesi için bu denklemlerle yapılan analiz sonuçları benzetim ve ölçüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılıklı bağlaşım etkilerinin dahil edildiği bu analiz yöntemiyle dizilerin ışınım örüntülerinin başarılı bir şekilde tahmin edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Series-fed printed slot antenna arrays excited by microstrip lines are low profile, easy to manufacture, low cost structures that found use in applications that doesn?t require high power levels with having advantage of easy integration with microwave front-end circuitry. In this thesis, design and analysis of microstrip line fed slot antenna arrays are investigated. First an equivalent circuit model that ignores mutual coupling effects between slots is studied. A 6-element array is designed by using this equivalent circuit model. From the measurement and electromagnetic simulation results of this array, it is concluded that mutual coupling effects should be considered in order to achieve a successful design that meets the design specifications related to the main beam direction and sidelobe levels of the antenna. Next, an improved equivalent circuit model proposed for stripline fed slot antenna arrays is studied. It is observed that, the mutual coupling effects are incorporated into the equivalent model through the utilization of active impedance concept. Finally, the design equations proposed in the improved equivalent circuit model are derived for the microstrip line fed slot antenna array structure. To demonstrate the validity and the accuracy of the derived design equations, results obtained by the proposed analysis method are compared with simulation and measurement results. It is concluded that the proposed method successfully predicts the radiation pattern of the array by including the mutual coupling effects.