Implementation of a closed-loop action generation system on a humanoid robot through learning by demonstration
Gösterim yoluyla öğrenen bir kapalı-devre hareket yaratma sisteminin insansı bir robotta gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 269028
  2. Yazar: DORUK TUNAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EROL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, insansı bir robot üzerinde hareket öğrenme ve yaratma problemi çalışılmıştır. Amacımız hareket öğrenme, yaratma ve tanıma işlerini ortak bir sistem üzerinden gercekleştirmektir ve esin kaynağımız bu işlerin beyinde aynı sinir sistemi üzerinden yapıldığını iddia eden ayna nöron hipotezidir. Bu amaca ulaşmak icin, verimli bir hareket öğrenme ve yaratma mekanizması olan Dinamik Hareket İlkelleri üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Geliştirdiğimiz sistem (1) çoklu gösterimlerden öğrenebilmekte, (2) değişik durumlar için genelleme yapabilmekte, (3) hareketleri kapalı-devre ve eş-zamanlı olarak yaratmakta ve (4) eş-zamanlı hareket tanıma için kullanılabilmektedir. Bu iddialar deneylerle desteklenmiş ve geliştirilen sistemin gerçek dünyada kullanılabilirliği insansı bir robot üzerinde uygulama yapılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis the action learning and generation problem on a humanoid robot is studied. Our aim is to realize action learning, generation and recognition in one system and our inspiration source is the mirror neuron hypothesis which suggests that action learning, generation and recognition share the same neural circuitry. Dynamic Movement Primitives, an efficient action learning and generation approach, are modified in order to fulfill this aim. The system we developed (1) can learn from multiple demonstrations, (2) can generalize to different conditions, (3) generates actions in a closed-loop and online fashion and (4) can be used for online action recognition. These claims are supported by experiments and the applicability of the developed system in real world is demonstrated through implementing it on a humanoid robot.