Quadrature error compensation and its effects on the performance of fully decoupled mems gyroscopes
Ofset hatasının giderilmesi ve bunun tamamıyla etkileşimsiz dönüölçer performansına etkileri
  1. Tez No: 269059
  2. Yazar: ERDİNÇ TATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez literatürde ilk defa ofset hatasının giderilmesinin tamamıyla etkileşimsiz dönüölçer performansına etkisine ve ofset hatasının kaynaklarına dair deneysel veri sunmaktadır. Tamamıyla etkileşimsiz bir dönüölçerde ofset hatasının giderilmesi için sadece diferansiyel DC potansiyellerle çalışan özel ofset giderme parmak yapısı tasarlanmıştır. Bilerek yay hatası yerleştirielen dönüölçerler, SOG üretim tekniğine göre daha yüksek verimli ve daha düzenli üretim imkanı sunan SOG tabanlı SOI üretim yöntemiyle üretilmiştir. Testler ofset giderme özelliği olan tamamıyla kapalı dongü sistemin beklendiği gibi çalıştığını göstermiştir. Ofset giderme devresi ile birlikte dönüölçer performans parametrelerinden sabit kayma kararsızlığında 7.8 kata kadar, açısal rastgele kaymasında (ARK) 10 kata kadar ve çıkış ofsetinde 800 kata kadar iyileşme olduğu gösterilmiştir. Asıl performans artış miktarı daha da fazladır çünkü bazı duyargalar ofset giderme devresi olamadan çalıştırılamamakta ve o duyargalar performans artış hesabına katılmamıştır. En iyi elde edilen performans sabit kayma kararsızlığı olarak 0.39?/saat ve ARK olarak 0.014?/?saat'tir ve bu duyarga için teorik ARK sınırı 0.012?/?saat'tir. En düşük çalışma bandı 70Hz ve tipik olarak 80Hz-100Hz arasında değişmektedir. Dönüölçerlerin çalışma aralığı ±100?/sn olarak ölçülmüştür fakat en az ±150?/sn'ye çıkabilecekleri öngörülmektedir. Ölçümler ofset hatasının azaltılmasında yay tasarımının önemli olduğunu göstermiştir. Ofset hatası dönüölçerler için en enömli hata kaynağı olarak bulunmuştur ve 1?/saat'in altına giden dönüölçer performansı yolunda bu hatanın kesinlikle giderilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis, for the first time in the literature, presents the effect of quadrature error compensation on the performance of a fully decoupled MEMS gyroscope and provides experimental data on the sources of quadrature error. Dedicated quadrature error cancellation electrodes operating with only differential DC potentials are designed. Gyroscopes with intentionally placed imperfections are fabricated with SOG based SOI process which provides higher yield and uniformity compared to SOG process. Tests show that the fully closed loop system with quadrature cancellation operates as expected. Gyroscope performance is improved up to 7.8 times for bias instability, 10 times for angle random walk (ARW) and 800 times for output offset with quadrature cancellation. The actual improvement is higher since some sensors cannot be operated without quadrature cancellation and they are not included in improvement calculations. The best obtained performance is bias instability of 0.39?/hr and ARW of 0.014?/?hr with theoretical ARW limit of 0.012?/?hr. The minimum bandwidth is 70Hz but typically varies between 80Hz-100Hz. The gyroscopes have a measured range of ±100?/sec but at least ±150?/sec is possible. The measurements show that spring design is significant to reduce the quadrature error. Quadrature error is found to be the major error source of gyroscopes and in the path to sub degree per hour gyroscopes, it should absolutely be compensated.