Development of lead alloys for valve-regulated lead-acid (VRLA) batteries
Valf regülasyonlu kurşun-asit akülerdeki kurşun alaşımlarını geliştirilmesi
- Tez No: 269058
- Danışmanlar: PROF. DR. M. KADRİ AYDINOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, valf-regülasyonlu kurşun asit akülerde kullanılmak üzere Mg, Sn, Cd, Bi and Sb elementlerini içeren, beş tane ikili, üç tane üçlü ve iki tane de dörtlü, farklı alaşım sistemi, mekanik ve elektrokimyasal özelliklerine göre çalışılmıştır. Araştırılan özellikler şunlardır; sertlik, pasiflik, korozyon oranı ve pasif filmin iletkenliğidir. Bütün elektrokimyasal testler 3.75 M H2SO4 solüsyonu içerisinde açık devre potansiyel, anodik polarizasyon, polarizasyon direnci yöntemi ve gaz toplama tekniğiyle gerçekleştirilmiştir.Sonuçlar göstermiştir ki, bütün alaşımlar içerisinde Pb ve Pb-Bi alaşımı minimum sertlik değerine ve Mg içeren alaşımları da en yüksek sertlik değerine sahiptir. Korozyon ölçümlerine göre en düşük değeri diğer alaşımlara nazaran daha erken pasifleşme bölgesine gelen Pb, Pb-Bi ve Pb-Sn alaşımlarında gözükmektedir. Pasif film oluşumu bütün alaşım sistemlerinde tespit edilmiştir. Asal değeri ve minimumu korozyon değeri Pb ve Pb-Mg'ye aittir. Pb-Bi ve Pb-Cd en yüksek gaz salınım değerine sahiptir. Ayrıca, Gaz salınım davranışına göre Pb-Sn ve Pb-Sb arasında çok büyük bir fark yoktur. Mg'nin gaz salınımı üzerine etkisi diğer elementlare kıyasla çok üstündür. Alaşım elementi olarak Sn'ın kurşuna eklenmesi pasif filmin iletkenliğini artırmaktadır. Ancak, Mg içeren alaşımlar iyi bir iletkenlik karakteristiği göstermemektedir. Sonuç olarak, Mg içeren alaşımlar, elde edilen sertlik, korozyon ve gaz salınım değerlerine göre önemli bir role sahip olduğu gözükmektedir. Fakat Mg'nin oksitlenmeye olan eğilimi yüzünden Mg içeren alaşımların pasif tabakası iletkenliği düşüktür. Buna rağmen, Mg'nin valf-regülasyonlu kurşun asit akülerde gelecek vadeden bir alaşım elementi olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Mg, Sn, Cd, Bi and Sb containing, five binary, three ternary and two quaternary different alloys to be used in a Valve-Regulated Lead-Acid (VRLA) batteries have been studied in terms of their mechanical and electrochemical properties. The investigated properties are hardness, passivity, corrosion rate, hydrogen gassing and the conductivity of the passive film. All electrochemical tests were carried out in 3.75 M H2SO4 solution by using open-circuit potential, anodic polarization, polarization resistance measurement and gas collection techniques.The results showed that while the minimum hardness values were observed in Pb and Pb-Bi alloy, Mg containing alloys have the highest hardness values among all alloys. According to corrosion measurements, lowest value was obtained for Pb, Pb-Bi and Pb-Sn, which reached to passivation region earlier than others. Passive film formation was seen for all specimens. The noble value and minimum corrosion rates belonged to Pb and Pb-Mg. Pb-Bi and Pb-Cd have the highest gas evolution rate. Besides, there were not seen much difference in the gassing behavior of Pb-Sn and Pb-Sb alloys. Mg is found to have a superior effect on hydrogen gassing. Addition of Sn, as an alloying element, to lead increases the conductivity of the passivation layer. Mg containing alloys did not show good conductivity characteristic. As a result, Mg containing alloy seemed to have an important role because of the desired hardness, corrosion and, gas evolution behavior. However, conductivity of passivation layer of these alloys came up to be low due to the higher tendency of Mg to oxidation. Even so, Mg seems to be a promising alloying element for lead grid alloys in Valve-Regulated Lead-Acid (VRLA) batteries.