Dual frequency reconfigurable reflectarray antenna of split ring elements with RF MEMS switches
Çift frekansta çalışan yeniden yapılandırılabilir RF MEMS anahtarlı ayrık halka yansıtıcı dizi anteni
  1. Tez No: 269060
  2. Yazar: CANER GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ, PROF. DR. TAYFUN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çift bantlı (K ve Ka) elektronik tarama yeteneğine sahip RF-MEMS anahtarlıyansıtıcı dizi anten tasarlandı, üretildi ve ölçüldü. Yansıtıcı dizi antenin birim hücresiiletken katmanla sonlandırılmış ayrık halkalardan oluşmaktadır. Hüzme döndürmeamacıyla her bir ayrık halkanın açısal konumunu RF-MEMS anahtarlarlaayarlayarak, dairesel polarizasyonlu dalgaların fazları kontrol edilmektedir. Yansıtıcıdizi anten, periyodik sınır koşulları yaklaşımından yararlanarak birim hücrelerşeklinde tasarlanmıştır. Anten ODTÜ MEMS merkezinde geliştirilen yüzey mikroişlemesüreciyle üretilmiştir. Işıma örüntüleri ölçülmüş ve benzetim sonuçlarıylakarşılaştırılmıştır. Ana hüzmenin Ka bandında 35°'ye K bandında 24°'yedöndürülebildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dual band (K and Ka) electronically scanning reflectarray with RF-MEMS switchesis designed, implemented and measured. Unit cell of the reflect array is composed ofconductor backed split-ring elements. In order to steer the beam, the phase of theincident circularly polarized wave is controlled by RF-MEMS switches that modifythe angular orientation of split-rings individually. Reflectarray is designed using unitcell approach with periodic boundary conditions. The antenna is fabricated by usingsurface micromachining process developed in METU MEMS Center. Radiationpatterns of the antenna are measured and compared with the simulations. It has beenshown that the reflectarray is capable of beam switching to 35° in Ka band, 24° in Kband.