MMSE based iterative turbo equalization for antenna switching systems
Anten anahtarlamalı sistemler için MMSE tabanlı yinelemeli turbo denkleştirici
  1. Tez No: 269062
  2. Yazar: RECEP ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, anten anahtarlama (AS) sisteminin performansı Alamouti kodlu sistem ile karşılaştırılmıştır. Her iki sistem içinde kanal kesinti olasılıkları araştırması yapılmış ve MMSE tabanlı yinelemeli denkleştirici önerilmiştir. Kanal kesinti olasılığı analizinde AS sisteminin Alamouti sistemiyle aynı çeşitleme kazanımına sahip olduğu gözlemlenmiştir. Önerilen alıcı yapısında, denkleştirici ve kanal kodçözücü beraber yinelemeli olarak çalıştırıldı. Benzetimler sırasında kanal kodçözücü olarak sert giriş sert çıkış ve yumuşak giriş yumuşak çıkış kodçözücüler kullanılmıştır. Kanal durum bilgilerinin alıcı tarafında tamamen bilindiği durumda Alamouti sistemi AS sistemine göre daha iyi bir performans göstermiştir. Ayrıca sert çıkış kanal koçözücü durumunda, verici tarafında serpiştirici kullanılırsa da Alamouti sisteminin performansının daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Kanal kodçözücü olarak yumuşak çıkış kodçözücü kullanıldığında ve kanal durum bilgisinin alıcı tarafında tamamen bilinmediği durumda AS sisteminin yaklaşık 2 dB daha iyi bir performans gösterdiği gözlemlendi. Bununla birlikte, yumuşak giriş yumuşak çıkış kanal kodçözücü kullanıldığında ise sert giriş sert giriş kanal kodçözücüye göre yaklaşık 3 dB performans kazancı sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the performance of an antenna switching (AS) system in comparison to an Alamouti coded system. We analyze the outage probabilities and propose minimum mean-squared error based iterative equalizers for both systems. We see from the outage probability analysis of both systems that the AS system may achieve the same diversity order of the Alamouti coded scheme contingent on the transmission rate and constellation size. In the proposed receiver, MMSE equalization and channel decoding are jointly carried out in an iterative fashion. We use both hard and soft decision channel decoders in our simulations. It is observed that the Alamouti based scheme performs better when the channel state information is perfect. The Alamouti scheme also performs better than the AS scheme when the channel state information is imperfect in hard decision channel decoder case and a random interleaver is used. On the other hand, if a random interleaver is not used, AS scheme performs remarkably better than the Alamouti scheme in hard decision channel decoder case. In a soft decision channel decoder case, when the channel state information is imperfect, the AS scheme performs approximately a 2 dB better than the Alamouti scheme. Moreover, there is approximately a 3 dB performance gain if a soft decision channel decoder is used instead of hard decision.