Feasibility study of a hydropower project: Case study of Niksar HEPP, Turkey
Bir hidroelektrik santralin yapılabilirlik çalışması: Niksar HES örneği, Türkiye
- Tez No: 269065
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTINBİLEK, YRD. DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Hidroelektrik enerji, ülkelerin enerji ihtiyaçlarını ekonomik, çevresel ve sosyal açıdan sürdürülebilir bir şekilde karşılamalarına yardım etmekle birlikte enerji güvenliğinin sağlanmasında ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasında önemli rol oynar. Dünyanın en hızlı gelişen ülkelerden biri olan Türkiye'nin elektrik talebi büyük bir artış göstermiştir ve gelecekte bu talebin daha da artması beklenmektedir. Potansiyelinin büyük bir kısmı henüz kullanılmamış olan hidroelektrik enerji, bu talebi karşılamada kullanılabilecek önemli kaynaklardan biridir. Hidroelektrik enerji projelerinin geliştirilmesi birçok disiplinde uzmanlık gerektirir. CanmetENERGY tarafından geliştirilen RETScreen yazılımı planlamacılara ve karar vericilere ön fizibilite ve fizibilite aşamalarında yenilenebilir enerji projelerinin yapılabilirliklerinin değerlendirilmesinde yardımcı olmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de halihazırda inşaat aşamasında olan Niksar HES'in alternatif formülasyonlarının fizibilitelerinin değerlendirilmesinde RETScreen'in kullanımına bir örnektir. Üç alternatif formülasyon üretilmiş ve bunların ekonomik performansları değerlendirilip karşılaştırılmıştır. Önce optimum dizayn debileri hesaplanmış, sonra değişik elektrik fiyatları için bu alternatiflerin ekonomik analizleri yapılmıştır. Bu çalışma hidroelektrik enerji ve onun ekonomik, sosyal ve çevresel etkileri üzerine detaylı bir literatür çalışması sunmakta ve Niksar HES'in alternatif formülasyonlarının ekonomik fizibilitelerinin incelenmesinde RETScreen'in nasıl kullanılabileceğini anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Hydropower helps countries meet their energy needs in an economically, environmentally, and socially sustainable way while saving money and increasing energy security and self-reliance. Being one of the fastest developing countries, electricity demand of Turkey has been increasing and is expected to increase in the future. Untapped hydropower potential is among the prospective alternative resources to supply this demand. Developing a hydropower project requires a great deal of expertise in multiple disciplines. RETScreen software developed by CanmetENERGY helps the planners and decision makers to assess the feasibility of renewable energy projects at the pre-feasibility and feasibility stages. This study is an application of RETScreen to assess the feasibility of alternative formulations for Niksar HEPP, a small hydropower project which is under construction in Turkey. Three alternative formulations are generated and their economic performances are evaluated and compared. First, optimum design discharges are calculated and then economical analysis is conducted for various electricity export rates by RETScreen for all the alternatives. This study provides a detailed literature review on hydropower and its economical, social and environmental aspects, and shows how RETScreen can be used in assessing the economical feasibilities of the current formulation for Niksar HEPP and its alternative schemes.