50 ton/gün ve 100 ton/gün kapasiteli grafit flotasyon tesisinin boyutlandırılması bu tesislerde grafit ve antimuan cevheri işlendiğinde işletme maliyetlerinin değişimi
  1. Tez No: 3136
  2. Yazar: ÜMİT AVNİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÜZET Bu çalışmada 50 ton/gün ve 100 ton/gün kapasiteli gra- rafit flotasyon tesislerinin boyutlandırılması, bu te sislerde münavebe ile grafit-antimuan cevheri işlendi^ ğinde işletme maliyetlerinin değişimi araştırılmıştır. Çalışma sırasında graf it-antimuan cevherleriyle ilgili bölümümüzde yapılan labaratuvar-yarı pilot çaptaki veri ler ile litaratür bilgilerinden yararlanılarak tesisler boyutlandırılmıştır. Geniş kapsamlı katologlardan ana ci haz maliye bleri-toplam yatırım maliyetleri hesaplanmış tır. Tesiste oluşacak işletme giderleri hesaplandıktan sonra, birim konsantre maliyetleri bulunmuştur. % 30-32 C,# 64-66 CaCO, ve f> 1-2 Bi02 içeren grafit cev- -heri, 50 ton/gün ve 100 ton/gün kapasiteli grafit flo - tasyon tesislerinde fizibil olarak zenginleşfcirilebile- cektir.Buna karşın % 4-5 Sb, % 25-30 FeBp ve #63-68 SiOp içeren anbimuan cevherinin 75 ton/gün kapasiteli flotasyon tesisinde zenginleştirilmesi halinde fizibil olma sınırında, 150 ton/gün kapasiteli anbimuan flotas yon tesisinde ise fizibil olarak zenginleştirilebilir. Grafit ve anbimuan cevherlerinin zenginleştirilmesin- de fizibil olacak kapasite için yeterli rezervler ol maması halinde, flotasyon işleminin fizibil olabilme si için 6 ay grafit cevheri, 6 ayda antimuan cevheri işlenmelidir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the dimensions of the graphite flo tation plants having 50 t/day and IDO t/day capaci ties and the operating costs variations of the grap hite oe antimony ore have, been investigated. During the study, the processing plants dimensions have been determined by the investigations that we re done on laboratory -pilot plant scale in our de partment. The mainapparatus and the total invest - ment costs have been calculated from the catologues. The graphite ore that consists of 30-32- '#C, 64-66 % CaCO, and 1-2 #Si02 could be concentrated in the graphite flotation plants having 50 t/day and 100 t/day capacities in feasible limits. The antimony ore that consists of 4-5 #Sb, 25-30 #!FeSp and 63- 68 ^SiQ^ could be concentrated in the antimony flo tation pland having 150 t/day feasiple capacity. But the same antimony ore could be concentrated in the same antimony flotation plant having 75 t/day capa city near feasible limits. At the concentration of graphite and antimony ores if there is not enough reserves for the feasible capocity, graphite ore must be processed for 6 months and. antimony are must be processed for 6 months for the feasibility of the flotation process.