Buildings under recurring near-field earthquakes
Tekrarlanan yakın mesafe deprem etkilerine maruz kalan binalar
- Tez No: 269077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAKUT, PROF. DR. POLAT GÜLKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Bilgimiz dâhilinde, şimdiye kadar, herhangi yerinde dökme, eski tip betonarme bir bina üç büyük deprem sebebiyle yakın mesafe kuvvetli yer hareketine maruz kalmamıştır. Bu durum dolaylı olarak on bir senelik bir süreç dâhilinde ülkemizde gerçekleşmiştir. Aynı uygulama projelerine göre inşaa edilmiş Erzincan Bayındırlık İl Müdürlüğü binası 13 Mart 1992'de Erzincan depremine, Bolu Bayındırlık İl Müdürlüğü binası 12 Kasım 1999'da Düzce depremine, Bingöl Bayındırlık İl Müdürlüğü binası 1 Mayıs 2003'de Bingöl depremine maruz kalmıştır. Bolu ve Bingöl'de yer hareketi ölçüm istasyonları rastlantı sonucu bu binlara komşu bir katlı binalar içerisinde bulunmaktaydı. Erzincan'daki ölçüm cihazı yaklaşık iki kilometre uzaktaki bir katlı binadaydı ancak bu kaydın söz konusu binaya tesir ettiğini kabul ediyoruz. Bu üç kayıt da yakın mesafe yer hareketi özelliklerini taşımakla birlikte ölçüm istasyonlarının en yakın fay hattına olan uzaklıkları 10 km.'nin altındadır.Depremler sırasında çeşitli seviyelerde hasara uğrayan bu binaların yerinde incelenmesi ile hasar tespitleri yapılmıştır. Hasar düzeyinin, yer ivme kayıtlarının, uygulama projelerinin ve malzeme özelliklerinin biliniyor olması, uygun modelleme teknikleri ve yürürlükteki performans değerlendirme yöntemlerini kullanarak yapısal hasarın tahminine imkân sağlamıştır.Bu bağlamda, Bayındırlık İl Müdürlüğü binalarının üç boyutlu analitik modelleri oluşturulmuştur. Yer ivme kayıtları, zaman tanım alanında hesap yöntemiyle, aynı anda iki yönlü olarak modellere etki ettirilmiştir. Analiz sonuçları kısa kolonlardaki kesme göçmesini doğru tahmin ederken genel hasarı mevcuttan fazla öngörmüştür. Bu durum, yakın kaynaklı depreme maruz kalan ancak hafif hasar gören Erzincan binasında oldukça göze çarpmaktadır
Özet (Çeviri)
Prior to this study, to our best knowledge, no cast-in-place, older-type RC building has ever been subjected to near-field strong ground motions from three major earthquakes. This happened in an indirect way in Turkey over a time span of eleven years. Three identical buildings belonging to Ministry of Public Works and Resettlement (MPWR) that had been built to the same design templates, experienced March 13th 1992 Erzincan earthquake in Erzincan, November 12th 1999 Düzce earthquake in Bolu and May 1st 2003 Bingöl earthquake in Bingöl, respectively. The ground motion sensor stations were fortuitously nearby in an adjacent single-story building in Bolu and Bingöl. The station in Erzincan was in a single-story building about 2 km away from the case study building but we assume that the record applies to the building there. These three data represent characteristics of near-field ground motions and the distance of the sensor stations to the nearest fault trace was less than 10 km.The buildings sustained varying degrees of damage during the earthquakes and their damage survey was employed through site investigations. Given that the damage information, input motions, design drawings and material properties of the buildings are all known, this provided an opportunity to predict the structural damage to these buildings by proper modeling using the tools of current computational performance assessment procedures.In this circumstance, three dimensional (3D) analytical models of the MPWR buildings have been performed. Bi-directional excitations have been applied to the models by nonlinear time history analyses (NTHA). The results illustrate that NTHA are capable of indicating the occurrence of shear failure in captive columns; however, they overestimate the global damage level for all buildings. The overestimation is more significant in Erzincan case where the building sustained a pulse-type motion without significant distress.