The cognitive aspects of model-making in architectural design
Mimari tasarımda maket ve model yapımının bilişsel yönleri
  1. Tez No: 269076
  2. Yazar: BENAY GÜRSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ÖZKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tasarım sürecinin erken dönemlerinde eskiz yapımının önemini ortaya koymak için, çeşitli bilim adamları tarafından çok sayıda çalışma yürütülmüştür. Ancak, tasarım çalışmalarında, eskiz, genellikle çizimle ilişkilendirilmekte ve eskiz yapımının bilişsel yönlerine ilişkin araştırmalar, tasarımın erken dönemlerinde, maket ve bilgisayar modeli kullanılarak yapılan üç-boyutlu eskizleri kapsamamaktadır. Bu araştırmanın amacı, maket ve model yapımını, bir eskiz yapma yöntemi olarak, tasarım sürecinde ve bilişsel tasarımda etkili kılan yönlerini ortaya koymaktır. Eskiz yapımının muğlak ve belirsiz olma durumunun tasarım sürecinin erken dönemlerindeki önemini vurgulayan eskiz üzerine yapılmış temel araştırmalardan yola çıkarak, bu tez, maket ve modelin de muğlak tasarım araçları arasında sayılıp sayılamayacağına bakmaktadır. Bu sorgulama süreci, mimarlık bölümü yüksek lisans öğrencisi olan üç öğrenciyle yapılmış protokol analizlerinden çıkan ampirik bulgularla desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Considerable research has been done by various scholars to assess the significance of sketching in the early stages of the design process. However, sketching in design studies usually corresponds to drawing and the extensive research on the cognitive aspects of sketching does not always include three-dimensional sketching through physical and digital models produced in the early phases of design process. The aim of the presented research is to identify some characteristics of model-making that make it effective in the design process and design cognition as a form of sketching. Departing from key research on sketching which articulates its uncertain nature as a positive drive in early design phases, this thesis looks at whether physical and digital models can also be counted among ambiguous design tools. The inquiry is supported by empirical data from the protocol studies realized with three graduate students of architecture.