Scrutinization of flow characteristics through orifices
Orifis akım karakteristiklerinin irdelenmesi
- Tez No: 269078
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞAHNAZ TİĞREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Orifisler, debi ölçümü ve akım kontrolü için önemli yapılardır. Hidrolik mühendisliği uygulamalarının güvenirliliğini sağlamak adına orifislerin arkalarında oluşan akım alanının tanımlanması ve akım karakteristiklerinin belirlenmesi önem arz etmektedir. Analitik ve deneysel çözümlerin sınırlı olması dolayısıyla keskin kenarlı orifisler, tüp orifisler ve yarıklar için sayısal model ve inceleme akışkan hacmi yöntemi ile FLUENT'i kullanarak yapıldı. Sonuçların karşılaştırılması ve doğrulanması için literatürdeki deneysel veriler kullanılırken, bu alanda geniş bir veri yelpazesi de elde edildi.
Özet (Çeviri)
Orifices are essential devices for measurement and control of flow. It is important to define the flow field and understand the flow characteristics behind an orifice for the sake of reliability measures in many hydraulic engineering applications. Since analytical and experimental solutions are restricted, a numerical solution is obtained using volume of fluid (VOF) method with the CFD solver, FLUENT, for sharp crested orifices, orifice tubes and slots. The results are compared to the available data in the literature; also a large spectrum of data collection has been achieved