Development of a methodology for geospatial image streaming
Mekansal içerikli görüntü akışı için bir yöntem geliştirilmesi
  1. Tez No: 269080
  2. Yazar: ERDEM TÜRKER KIVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Uzaktan algılama yöntemleri (uydular, hava araçları, vb.) ile toplanmış olan mekansal içerikli verilerin sunumu afet yönetimi, belediyecilik, iklim bilimi uygulamaları, çevresel gözlem uygulamaları, askeri uygululamalar gibi birçok alanda önem kazanmıştır. Mekansal içerikli görüntü veri tabanları, günümüz koşullarına göre, fiziksel olarak çok yer kaplamaktadır ve bu verinin sunumu ve iletimi yukarıda sözü edilen alanlarda kullanımını yavaşlatmaktadır. Bu nedenle uygulamaların, mekansal içerikli görüntü sunum hizmetlerini merkezi veri tabanı üzerinden, web tabanlı bir mimari ile sağlamaları gerekmektedir. Mekansal içerikli görüntünün arttırımsal iletimi geliştirilmiş olan görüntü akışı methodunun gerçekleştirilmesi ile sağlanmıştır. Geliştirilmiş olan bu sistem görüntü ile etkileşimleri (görütü üzerinde gezinme, görüntüye yaklaşma, uzaklaşma vb.) de gözönüne alınarak, kullanıcıların görüntülemek istedikleri veriyi kendileri için anlamlı seviyedeki detayda görüntüleyip kullanmalarına imkan sağlamaktadır. Web üzerinden coğrafi görüntü iletimi için kullanılmakta olan 2 temel yöntem; bölünmüş görüntü piramitlerinin sunuluması ve dalgacık dönüşümü kullanılarak sıkıştırılmış veri bloklarının sunulmasıdır. Coğrafi bilgi sistemlerinde kullanılmakta olan görüntü piramitleri genellikle veri setinin farklı çözünürlükler arasında ki farklarını değil doğrudan kopyalarını içermektedir. Bu nedenle bölünmüş görüntü piramitlerinin aktarılmasında tekrarlı veri aktarımı söz konusudur. Dalgacık dönüşümü tabanlı sıkıştırma yöntemleri ise bütün veri seti üzerinde uygulanması sonrasında kullanıldığından dolayı ancak veri setinin tamamı dönüştürüldükten sonra veri sunulabilmektedir. Geliştirilen görüntü akışı yöntemi ile bölümüş görüntü piramitlerinin dalgacık dönüşümleriyle bütünleştirilmesiyle tekrar eden veri aktarımı azaltılmış ve veri setinin tamamının dönüştürülmesine gerek kalmadan görüntü iletimi sağlanabilmektedir. Dönüştürülmüş görüntü parçaları dalgacık tabanlı görüntüleri etkin bir biçimde sıkıştırmakta olan JPEG 2000 teknlojisi ile kodlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Serving geospatial data collected from remote sensing methods (satellite images, areal photos, etc.) have become crutial in many geographic information system (GIS) applications such as disaster management, municipality applications, climatology, environmental observations, military applications, etc. Even in today?s highly developed information systems, geospatial image data requies huge amount of physical storage spaces and such characteristics of geospatial image data make its usage limited in above mentioned applications. For this reason, web-based GIS applications can benefit from geospatial image streaming through web-based architectures. Progressive transmission of geospatial image and map data on web-based architectures is implemented with the developed image streaming methodology. The software developed allows user interaction in such a way that the users will visualize the images according to their level of detail. In this way geospatial data is served to the users in an efficient way. The main methods used to transmit geospatial images are serving tiled image pyramids and serving wavelet based compressed bitstreams. Generally, in GIS applications, tiled image pyramids that contain copies of raster datasets at different resolutions are used rather than differences between resolutions. Thus, redundant data is transmitted from GIS server with different resolutions of a region while using tiled image pyramids. Wavelet based methods decreases redundancy. On the other hand methods that use wavelet compressed bitsreams requires to transform the whole dataset before the transmission. A hybrid streaming methodology is developed to decrease the redundancy of tiled image pyramids integrated with wavelets which does not require transforming and encoding whole dataset. Tile parts? coefficients produced with the methodlogy are encoded with JPEG 2000, which is an efficient technology to compress images at wavelet domain.