A geospatial planning and management system for Somalia's local water resources (Shabelle River Hiiran Region)
Somali yerel su kaynaklari için konum temelli bir planlama ve yönetim sistemi (Shabelle Nehri Hiiran Bölgesi)
  1. Tez No: 718287
  2. Yazar: ABDIRAHMAN AHMED OMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZŞEN ÇORUMLUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Somali, Afrika Boynuzu'nda yer alan ve Juba ve Shabelle nehirlerinin bulunduğu bir ülkedir. Bu iki nehir, sulama ve diğer kullanımlar için yeterli su sağlayabilir. Yine de, güvenilir veri ve uygun bir mekansal yönetim sistemi eksikliği, bu bol kaynakların kötü kullanılmasına neden olmuştur. Sınırlı su kaynakları ve çeşitli su talepleri arasındaki zorlu rekabetler, ülkenin ekonomik kalkınmasında yeni zorluklar yaratmaktadır. Bununla birlikte, su kaynakları yönetimi, çevrenin ve toplumun ekolojik kalitesini koruyabilecek gerekli kaynaklar birleştirmelidir. Yağışların oldukça değişken olduğu ve kuraklık veya sellerin öngörülemez olduğu Somali gibi kurak ve yarı kurak ülkelerde yaşayan insanlar, su kıtlığından büyük ölçüde etkilenir ve genellikle geçim kaynakları güvencesizdir. Küçük havzalardan gelen yağmur suyunu ve yüksek yağışlı dönemlerde nehir akışını toplamak için Shabelle nehri yakınında toprak barajlar gibi su rezervuarlarının inşası, genel olarak Somali'de ve özellikle Hiiran bölgesinde su kıtlığının üstesinden gelmek için mevcut çözümlerden biridir. Yağmur suyu toplama (RWH) sistemlerinin başarısı, büyük ölçüde teknik tasarımlara ve uygun alanların belirlenmesine bağlıdır. Ana hedefimiz, ArcGIS 10.3.1 kriterlerine uygun bir çok karar analizini kullanarak barajlar için uygun sahaları belirlemektir. Çeşitli biyo-fiziksel faktörleri kullandık: eğim, akarsu akışı, arazi kullanımı arazi örtüsü, toprak dokusu, toprak erozyonu ve akarsu düzeni; ve tematik bir harita oluşturmak için 5m çözünürlüklü DEM kullandık. Uygunluk haritası, hidrologlara, karar vericilere ve planlamacılara, yağmur suyu hasadı için en yüksek potansiyele sahip alanları hızlı bir şekilde belirlemede yardımcı olmalıdır. Bu araştırma sırasında hidrolojik tahmin, arazi kullanımı arazi örtüsü ve su kaynakları yönetimini iyileştirmeyi vaat eden jeo-uzamsal teknolojileri kullandık. Bu araştırmada görüntü düzeltme, su ve bitki örtüsü analizi için Erdas Imagine 2014'ü ve suyla ilgili verileri birleştirmek için ArcGIS 10.3.1'i kullandık. Çalışma altı bölüme ayrılmıştır; bununla birlikte, birinci, ikinci ve üçüncü bölümler, çalışma alanı ve çalışmanın arka planı hakkında geniş bir genel bakışı ele alırken, dördüncü bölüm Shabelle Nehri'nin rejim akışını ve gelecekteki su projelerini değerlendirmektedir. Ek olarak, beşinci bölüm, Hiiran bölgesindeki uygun su depolama alanlarının seçimi için dört ana adıma dayalı bir metodoloji kullanan çok kriterli karar analizini (MCDA) açıklar; kriter seçimi, kriterlerin sınıflandırılması, veri analizi ve üretim, su depolama yerinin belirlenmesi için uygun tematik haritalar
Özet (Çeviri)
Somalia is a country located in the Horn of Africa with two perennial rivers, Juba and Shabelle. These two rivers can provide enough water for irrigation and other uses. Still, the lack of reliable data and an appropriate spatial management system has resulted in the misuse of these abundant resources. Limited water resources and tough competitions among various water demands create new challenges to the country's economic development. However, water resource management has to articulate and combine the necessary resources which can preserve the ecological quality of the environment and society. People who live in arid and semi-arid countries like Somalia, where rainfall is highly variable and droughts or floods are unforeseeable are heavily impacted by water shortages and often have insecure livelihoods. The construction of water reservoirs such as earth dams near the Shabelle river to harvest rainwater from small watersheds and river runoff during high rainfall periods is one of the solutions available to overcome water shortages in Somalia in general and particularly in the Hiiran region. The success of rain water harvesting (RWH) systems depends heavily on their technical design and the identification of suitable sites. Our main goal is to identify suitable sites for dams using an appropriate multi-criteria decision analysis in ArcGIS 10.3.1. We have used various bio-physical factors: slope, stream flow, land use land cover, soil texture, soil erosion, and stream order; however, to generate a thematic map, we used DEM with 5m resolution. The suitability map should be helpful to hydrologists, decision-makers, and planners to quickly identify areas with the highest potential for harvesting rain water. We have used geospatial technologies that promise to improve hydrological forecasting, land use land cover, and water resource management during this research. In this research, we used Erdas Imagine 2014 for image correction, water and vegetation analysis, and ArcGIS 10.3.1 to consolidate water-related data. The study is divided into six chapters; however, chapters one, chapter two, and chapter three address a broad overview of the study area and the study's background, while chapter four assess the Shabelle River's regime flow and future water projects. In addition, chapter five describes multi-criteria decision analysis (MCDA) for the selection of suitable water storage sites in the Hiiran region, which employs a methodology based on four main steps; criteria selection, classification of criteria, data analysis, and the generation of appropriate thematic maps for water storage site identification.