Utilization of cfd tools in the design process of a Francis turbine
Francis türbini tasarım sürecinde hesaplamalı akışkanlar dinamiği araçlarının kullanılması
- Tez No: 269079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AYDIN, PROF. DR. METİN GER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Francis tipi türbinler hidroelektrik enerjisi üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Türbinin temel bileşenleri sarmal boru, sabit kanatlar, ayar kanatları, çark kanatları ve emme borusudur. Bu parçaların boyutları tasarım debisine, düşüye ve jeneratörün hızına bağlıdır. Bu çalışmada, parametrik iyileştirme için geliştirilen Matlab kodları ile ticari Hesaplamalı Akışkanlar Mekaniği (CFD) kodlarının tasarım sürecinde etkileşimli kullanılması için bir method geliştirilmiştir. Tasarım süreci, tecrübe eğrilerinden türbin başlangıç boyutları seçimi ile başlar, genel hidrolik verimliliğin artırılması için denemeler yapılır ve sonuç geometrinin imalat için detaylı bir tanımı, görselleştirilmiş akım alanı ile birlikte elde edilir. Bu yöntemle tasarlanmış bir Francis türbini imal edilmiş ve enerji üretimi için kurulmuştur.
Özet (Çeviri)
Francis type turbines are commonly used in hydropower generation. Main components of the turbine are spiral case, stay vanes, guide vanes, turbine runner and the draft tube. The dimensions of these parts are dependent mainly on the design discharge, head and the speed of the rotor of the generators. In this study, a methodology is developed for parametric optimization by incorporating Matlab codes developed and commercial Computational Fluid Dynamics (CFD) codes into the design process. The design process starts with the selection of initial dimensions from experience curves, iterates to improve the overall hydraulic efficiency and obtain the detailed description of the final geometry for manufacturing with complete visualization of the computed flow field. A Francis turbine designed by the procedure developed has been manufactured and installed for energy production.